W. (Wijnie) Jabaaij

foto W. (Wijnie) Jabaaij
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Opvallend PvdA-Tweede Kamerlid uit Dordrecht met een laagdrempelige stijl. Onorthodoxe en kleurrijke vrouw, die uit protest tegen de kabinetten-Lubbers regelmatig in rouwkleren in de Kamer verscheen. Ook enigszins provocerend en theatraal optreden schuwde zij niet. Zette zich vooral in voor vrouwenemancipatie en minderheden. Fractiewoordvoerster Antilliaanse zaken, die geliefd was op de Antillen. Bedankte als Kamerlid omdat zij vond dat kiezers recht hadden op gezonde politici. Zij leed aan multiple sclerose. Moeder van de schrijver Ronald Giphart.

PvdA
in de periode 1977-1989: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Wijberig (Wijnie)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • W. Giphart-Jabaaij, tot 1978
  • W. Jabaaij, vanaf 1978 (na echtscheiding)

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 13 april 1939

overlijdensplaats en -datum
Dordrecht, 7 juni 1995

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid gemeenteraad van Dordrecht, van 1 september 1970 tot 5 september 1978
  • assistente districtskinderarts te Dordrecht
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1977 tot 31 december 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 1979 tot 14 september 1989

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • vicevoorzitter Theater "De Appel", omstreeks november 1984 en nog in oktober 1986
  • lid subcommissie Nederlandse Antillen en Aruba, omstreeks oktober 1986

afgeleide functies, presidia etc.
  • ondervoorzitter vaste commissie voor de betrekkingen met de Nederlandse Antillen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1981 tot 1 december 1982
  • ondervoorzitter vaste commissie voor de betrekkingen met de Nederlandse Antillen en Aruba (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1986 tot 14 september 1989

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met Nederlands-Antilliaanse zaken, minderhedenbeleid en ontwikkelingssamenwerking

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Luisterde haar spreekbeurten vaak op met poppenspel (met haar pop 'Marie').

uit de privésfeer
In Dordrecht kwam er een Wijnie Jabaaij Centrum (WJC) voor de opvang van vrouwen die te maken hadden gekregen met huiselijk geweld

anekdotes en citaten
  • Op haar begrafenis zong haar bevriende VVD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra de 'Internationale'. Dat had zij aan Wijnie beloofd.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.