Mr. E.K. (Elida) Tuinstra

foto Mr. E.K. (Elida) Tuinstra
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Actief Tweede en Eerste Kamerlid van D66, dat vooral bekend werd door haar strijd voor liberalisering van de abortus- en euthanasiewetgeving. Diende over beide onderwerpen een initiatiefvoorstel in. Dochter van een dominee. Werkte in het onderwijs en was ambtenaar, en kwam in 1977 vrij verrassend in de Tweede Kamer (een hoger geplaatste kandidaat bedankte voor de eer). In de Kamer een nauwgezet en veelzijdig lid, dat vooral op het gebied van justitie en volksgezondheid werkzaam was. Zette zich ook in voor emancipatie van de vrouw. Keerde vijf jaar na haar vertrek uit de Tweede Kamer in 1991 terug in de Haagse politiek als Eerste Kamerlid.

D66
in de periode 1977-1999: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Elida Katherina (Elida)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Lemele (gem. Ommen), 26 oktober 1931

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 1965 tot 1967
  • D'66 (Democraten 1966), van 1967 tot maart 1973
  • D'66 (Democraten 1966), van november 1976 tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 3 juni 1970 tot 17 mei 1973
  • beleidsmedewerker directie Onderwijsstructuur, directoraat-generaal hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek, ministerie van Onderwijs en Wetenschappen (ambtelijk secretaris project Open Universiteit), van 1975 tot 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 3 juni 1986
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 1991 tot 8 juni 1999

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/16)
  • lid algemeen bestuur IKON (Inter Kerkelijke Omroep Nederland)
  • lid bestuur Centrum voor Parlementaire Geschiedenis, Katholieke Universiteit Nijmegen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 juni 1982 tot 16 september 1983
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 december 1982 tot 3 juni 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1984 een initiatiefwetsvoorstel in over versoepeling van de bepalingen ten aanzien van euthanasie. De verdediging van het voorstel werd in 1986 overgenomen door Jacob Kohnstamm. (18.331)
  • Hield zich als Eerste Kamerlid vooral bezig met volksgezondheid, onderwijs en cultuur (mediabeleid)

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was zowel in Voorburg als Oegstgeest medeoprichtster van een D66-afdeling
  • Verliet begin maart 1973 samen met haar echtgenoot Prof. J. Wessel D66 en bedankte tevens als Statenlid. Zij keerden zich tegen de volgens hen te nauwe samenwerking van D'66 met de PvdA en overwogen de oprichting van een nieuwe partij, "Vrije Democraten". Keerde in november 1976 echter na de oproep van Jan Terlouw op het D'66-congres terug als partijlid.
  • Stond in 1977 op de negende plaats op de D66-kandidatenlijst en werd lid toen mevrouw Meta van Beek haar benoeming niet aannam

uit de privésfeer
  • Haar (voormalige) echtgenoot was hoogleraar bestuursrecht in Leiden
  • Haar vader was predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk in Lemele, Heerlen en Terwinselen, Alkmaar en Zwolle

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.