Mr. J.S.L. (Hans) Gualthérie van Weezel

foto Mr. J.S.L. (Hans) Gualthérie van Weezel
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Bekend CDA-Tweede Kamerlid van CHU-huize, die als buitenland-woordvoerder op de rechtervleugel van zijn fractie opereerde. Zoon van de Haagse hoofdcommissaris J.H.A.K. ('Jan Hak') van Weezel. Studeerde rechten en geen geschiedenis, omdat zijn vader de titel drs. niks vond. Werd daarna diplomaat en voorlichter van Van der Stoel en Brinkhorst. Gold in het CDA als vertegenwoordiger van law-and-order. Vurig verdediger van het Atlantische bondgenootschap, het leger en de monarchie. Keerde zich tegen de loyalisten in zijn fractie, wees sancties jegens het apartheidsbewind af en was voorstander van een harde lijn tegenover de Sovjet-Unie. Maakte zich sterk voor een fraudebestendig paspoort. Na zijn Kamerlidmaatschap ambassadeur.

CDA
in de periode 1977-1992: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johan Stephan Leonard (Hans)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Velsen, 26 juli 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980 (behoorde tot de rechtervleugel)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 1 augustus 1992
  • permanent vertegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden bij de Raad van Europa te Straatsburg (titel: buitengewoon en gevolmachtigd minister), van 1 september 1992 tot augustus 1998
  • buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Luxemburg, van augustus 1998 tot 2005

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • lid Commissie Vrede en Veilgheid, AIV (Adviesraad Internationale Vraagstukken), vanaf 1 januari 2006
  • voorzitter CITT (Commissie Integraal Toezicht Terugkeer), vanaf 11 september 2006 (terugkeer van afgewezen asielzoekers)

vorige
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van 1978 tot september 1986
  • lid Noord-Atlantische Assemblee, van 1989 tot 1992

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was buitenland-woordvoerder van de CDA-Tweede Kamerfractie. Hield zich verder bezig met vreemdelingenbeleid, het paspoortbeleid, politieregistratie en het drugsbeleid.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Woonde in de jaren zestig in Den Haag in dezelfde straat als de families Patijn, Cals en Van den Beugel
  • Zijn vader was hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Tijdens de bezetting was hij actief in het verzet.
  • Zijn oudste dochter Annemarie huwde in 2010 met prins Carlos, de oudste zoon van prinses Irene

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.