Dr. G. (Guus) Zoutendijk

foto Dr. G. (Guus) Zoutendijk
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Wetenschapper en ondernemer die ruim zes jaar de VVD-senaatsfractie leidde. Werkte bij Shell en was later topman van verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd. In Leiden hoogleraar wiskunde. Hield zich in de Eerste Kamer vooral met onderwijs en economische zaken bezig. Stuurde in 1980 na het aftreden van minister Andriessen tevergeefs aan op een breuk in het kabinet-Van Agt I. Werd zelf in 1987 als fractievoorzitter vervangen door Luteijn. Had veel belangstelling voor automatisering en leidde het Leidse universitaire rekencentrum. Beschouwende intellectueel. Stond te boek als 'links in de VVD', maar wees dat beeld zelf af. Pleitte wel steeds voor solidariteit, bescherming van de persoonlijke levenssfeer en zelfbeschikking.

VVD
in de periode 1971-1987: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Guus (Guus)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 12 september 1929

overlijdensplaats en -datum
Oegstgeest, 29 januari 2005

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966) (korte tijd; eind jaren'60)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 23 juni 1987
  • bijzonder hoogleraar mathematische programmering, Rijksuniversiteit Leiden, van maart 1980 tot 1 september 1984 (vanwege het Leidsch Universiteitsfonds)
  • fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 november 1980 tot 23 juni 1987
  • voorzitter Raad van Bestuur "Delta Lloyd Verzekeringsgroep", van 1 september 1984 tot 1 juli 1992

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid (later voorzitter) bestuur Nebas (Nederlandse Bond Aangepaste Sporten), tot 2003
  • voorzitter Nederlands Paralympisch Comité

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter vaste commissie voor het Wetenschappelijk Onderwijs en Wetenschapsbeleid (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 5 oktober 1977 tot 13 september 1983
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 2 december 1980 tot 23 juni 1987

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Nebas (Nederlandse Bond Aangepaste Sporten), vanaf 2003

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder (hoger) onderwijs, wetenschapsbeleid, economische zaken, sociale zaken en Antilliaanse Zaken van de VVD-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was directeur van een bijkantoor van een verzekeringsmaatschappij
  • Zijn echtgenote stond bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1967 op de kandidatenlijst van D66 (op een onverkiesbare plaats)

anekdotes en citaten
  • Sloeg niet alleen de eerste klas van de lagere school over, maar wist ook voordat hij naar het gymnasium ging al alles over wiskunde
  • Toen staatssecretaris Nooteboom in 1978 een wetsvoorstel indiende over aanpassing van de casinobelasting droeg die zijn ambtenaren op - als plagerij - allerlei wiskundige formules aan de memorie van toelichting toe te voegen. Zoutendijk had zich namelijk eens laten ontvallen dat bij beleidsvorming te weinig gebruik werd gemaakt van wiskundige berekeningen.

verkiezingen
  • Werd in 1971, 1977 en 1981 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.