Ir. N.F.I. (Bert) Schwarz

foto Ir. N.F.I. (Bert) Schwarz
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Natuurkundig ingenieur die werkzaam was bij Shell, onder andere in Venezuela. Bij D66 vanaf de oprichting actief en voor die partij Statenlid in Zuid-Holland en vanaf 1971 Eerste Kamerlid. In 1973 voorzitter van de Senaatsfractie. Veelzijdig Kamerlid, dat enige bekendheid kreeg als pleitbezorger van ruimere mogelijkheden voor naaktrecreatie en die in 1977 in krachtige bewoordingen ageerde tegen het 'ethisch reveil' van Van Agt. Na zijn vertrek uit de Senaat in 1977 bestuurder van de Technische Hogeschool Delft.

D66
in de periode 1971-1977: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Norbert Friedrich Isidor (Bert)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Antwerpen, 18 december 1917

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 oktober 1999

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966), tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 20 september 1977
  • fractievoorzitter D'66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 17 september 1973
  • waarnemend voorzitter College van Bestuur, Technische Hogeschool te Delft, van 1976 tot 1977
  • voorzitter College van Bestuur, Technische Hogeschool te Delft, vanaf 1977 (nog in 1981)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid bestuur LCH (Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten en andere duurzame man-vrouw relaties)
  • lid studiecommissie pedofilie, Humanistisch Verbond, van 1981 tot 1991

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1972 tot 17 september 1974
  • voorzitter vaste commissie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 24 september 1974 tot 20 september 1977

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was in de Eerste Kamer woordvoerder justitie, onderwijs, sociale zaken en volksgezondheid
  • Diende als Eerste Kamerlid moties in over ruimere mogelijkheden voor naaktrecreatie en tegen een strenger beleid ten aanzien van pornografische filmvertoningingen

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was als Statenlid betrokken bij kraakacties om afschaffing van het in enkele gemeenten bestaande verbod op openstelling van zwembaden op zondag te bewerkstelligen

uit de privésfeer
  • Zijn vader werd op 2 juli 1934 tot Nederlander genaturaliseerd
  • Zijn vader was graanhandelaar en bankdirecteur
  • Zijn ouders werden vermoord in Dachau

verkiezingen
  • Stond bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1967 op de kandidatenlijst van D66 (op een onverkiesbare plaats)
  • Werd in 1971 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.