Drs. F.M. (Frans) Feij

foto Drs. F.M. (Frans) Feij
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholieke Limburgse dorpsburgemeester, die in 1971 overstapte van de KVP naar de VVD en kort daarna voor die partij Eerste Kamerlid werd en als burgemeester promoveerde naar grotere gemeenten. Autoritair bestuurder die herhaaldelijk het middelpunt was van affaires en rellen. Woordvoerder over binnenlandse zaken, die een belangrijke rol speelde bij de grondwetsherziening. Stemde in 1976 tegen het VVD/PvdA initiatiefwetsvoorstel inzake abortus, maar in 1981 onder druk van zijn partij wel vóór het wetsvoorstel van de ministers De Ruiter en Ginjaar. Eindigde zijn burgemeestersloopbaan in Breda en was daarna voorzitter van de belangenorganisaties van het beroepsvervoer.

VVD
in de periode 1974-1987: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Franciscus Maria (Frans)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Ook wel vermeld als "Fey" (o.a. in huwelijksadvertentie)

geboorteplaats en -datum
Echt (Lb.), 6 mei 1926

overlijdensplaats en -datum
Roermond, 20 november 2010

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 1971
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1971

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1974 tot 23 juni 1987
  • voorzitter NOB-Wegtransport, van 1 maart 1990 tot 1 januari 1993 (benoemd in december 1989)
  • algemeen voorzitter TLN (Transport en Logistiek Nederland), van 1 januari 1993 tot 1 januari 1995 (fusie van NOB-wegtransport en wegvervoer CVO)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • voorzitter Stadsgewest Breda, omstreeks 1989
  • voorzitter Omroep Limburg

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • tweede ondervoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1983 tot 23 juni 1987
  • lid College van Senioren (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1983 tot 23 juni 1987

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder binnenlandse zaken en cultuur van de VVD-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde tot de Groep van 19 die bij minister-president Lubbers aandrong op het vrijlaten van de Twee van Breda.
  • Trad af als burgemeester van Breda vanwege een conflict met de hoofdcommissaris van politie

anekdotes en citaten
  • Toen hij als Limburgse dorpsburgemeester was overgestapt van de KVP naar de VVD kreeg hij van de Commissaris der Koningin Van Rooy te verstaan, dat dit het einde van zijn loopbaan betekende
  • In carnavalsoptochten werd hij steevast uitgebeeld als een arrogant hoog te paard zittende magistraat
  • In 1987 niet herkozen als senator, omdat een aantal liberale Statenleden voorkeur gaven aan Loes Vonhoff. Bij de overdracht weigerde hij de uitgestoken hand van deze partijgenote.

verkiezingen
  • Werd in 1974, 1980 en 1981 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.