Drs. D. (Doeke) Eisma

foto Drs. D. (Doeke) Eisma
bron: Europees Parlement

Socioloog die diverse functies in D66 bekleedde. Na wetenschapper te zijn geweest in 1971 Eerste Kamerlid (en later fractievoorzitter) en een jaar later tevens Europarlementariër. Nadien ambtenaar op het gebied van welzijn en sport. In 1986 teruggekeerd in de Haagse politiek als Tweede Kamerlid. Rustige, bekwame woordvoerder buitenlandse zaken, defensie en verkeer en waterstaat. In 1994 weer lid Europees Parlement en na zijn vertrek daar vanaf 1999 voorzitter van de Waddenvereniging.

D66
in de periode 1971-1994: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Doeke (Doeke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 30 december 1939

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966), van 1968 tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 20 september 1977
  • fractievoorzitter D'66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1974 tot 20 september 1977
  • lid Europees Parlement, van 19 juni 1981 tot 23 juli 1984 (rechtstreeks gekozen)
  • ambtenaar ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, van 1984 tot 1986 (belast met de voorbereiding van de lobby voor de Olympische Spelen in 1992 in Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 1986 tot 17 mei 1994
  • lid Europees Parlement, van 19 juli 1994 tot 20 juli 1999 (rechtstreeks gekozen)
  • lobbyist in Brussel voor onder meer het Loodswezen, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, Provinciale Landschappen, en Stichting Natuur en Milieu, van 1999 tot 2009

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/17)
  • voorzitter Duurzaam Den Haag, van 2004 tot 2009
  • executive director GLOBE Europe (Global Legislators Organisation for Balanced Environment) te Brussel, vanaf maart 2006

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Landbouw en Visserij (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 mei 1971 tot 20 september 1977
  • lid subcommissie visquoteringsregelingen uit de vaste commissie voor Visserij (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 december 1986 tot juni 1987

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Was in november 1992 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van het Verdrag van Maastricht
  • Interpelleerde op 16 december 1993 de ministers Alders en Maij-Weggen over uitbreiding van de opwerkingsfabriek THORP

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


op het gebied van de EU (2/5)
  • Diende in april 1997 een verslag in over een strategie voor de vermindering van de emissies (luchtverontreiniging) van het wegvervoer
  • Was in oktober 1998 rapporteur voor advies bij de behandeling van de EU-begroting 1999, constateerde dat met een 50-procent verhoging van het milieu-budget veel bereikt was met de "vergroening" van de begroting.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Werd in 1971 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.