Mr. P.J. (Piet) Boukema

foto Mr. P.J. (Piet) Boukema
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Aan de Vrije Universiteit opgeleide jurist die Eerste Kamerlid voor de ARP en daarna staatsraad was. Zoon van een predikant. Werd op zijn 31ste lector en op zijn 37ste hoogleraar. Behoorde ook lange tijd tot de jongste senatoren. In 1967 'spijtstemmer' en christen-radicaal. Bijna een kwart eeuw staatsraad en onder meer voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak. Bescheiden, wat gesloten man. Deskundig op het gebied van de vrijheid van meningsuiting. Vervulde diverse functies op het gebied van journalistiek en media.

ARP
in de periode 1970-2003: lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Pieter Jan (Piet)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Was gepromoveerd, maar voerde de doctorstitel niet

geboorteplaats en -datum
Leidschendam (gem. Veur), 19 juli 1933

overlijdensplaats en -datum
Amstelveen, 15 oktober 2007

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 11 oktober 1980 (behoorde tot de zgn. christen-radikalen)
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 28 april 1970 tot 1 juni 1976
  • lid Raad van State, van 1 juni 1976 tot 1 april 2000 (benoemd bij K.B. van 21 mei 1976)
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 1 april 2000 tot 1 augustus 2003

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/21)

  • lid jury Grondwetstrijd, van 14 januari 1998 tot 5 mei 1998
  • lid Adviescommissie Bezwaarschriften, Commissariaat van de Media, van mei 2000 tot oktober 2007

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid afdeling Algemene Zaken, Nederland-Antilliaanse zaken en Arubaanse zaken (Raad van State), omstreeks 1990
  • voorzitter afdeling Bestuursrechtspraak (Raad van State), van 1 januari 1994 tot 1 april 2000

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met binnenlandse zaken en justitie

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in december 1966 met onder anderen Jaap Boersma en Louw de Graaf tot een aantal ARP-leden die per brief het Centraal Comité van de ARP liet weten teleurgesteld te zijn over het niet voor een Tweede Kamerkandidatuur voordragen van J. Smallenbroek.
  • Behoorde in maart 1967 tot de zogenoemde "spijtstemmers". Dat waren enkele jonge, progressieve ARP-leden die het Centraal Comité per brief liet weten verontrust te zijn over de samenwerking met de VVD in het kabinet-De Jong.
  • Behoorde in december 1968 tot de vier ARP-leden van het Centraal Comité die tegen samenwerking met KVP en CHU bij de Raads- en Statenverkiezingen van 1970 stemden

uit de privésfeer
  • Promoveerde bij prof. L.W.G. Scholten
  • Zijn vader was Gereformeerd predikant onder andere te Leidschendam, Zaandam en Den Haag-Zuid

verkiezingen
  • In 1969 kandidaat in en in 1971 en 1974 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Justitie, juli 1971

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.