J.L.N. (Jan) Schaefer

foto J.L.N. (Jan) Schaefer
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Markante, onconventionele en populaire PvdA-politicus. Was aanvankelijk banketbakker en werd na een korte periode als Tweede Kamerlid staatssecretaris van Volkshuisvesting in het kabinet-Den Uyl. Gaf een grote impuls aan de stadsvernieuwing. Werd daarna wethouder van volkshuisvesting in Amsterdam. Keerde in 1986 echter terug als Tweede Kamerlid. Hield zich toen vooral bezig met het midden- en kleinbedrijf. Moest wegens ziekte de politiek verlaten. Verscheen in de Kamer meestal in spijkerpak, zonder stropdas. Voorstander van duidelijk taalgebruik in de politiek en dominant bestuurder. Zijn bekendste uitspraak is: 'In ge-ouwehoer kun je niet wonen'.

PvdA
in de periode 1971-1990: lid Tweede Kamer, staatssecretaris

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Lodewijk Nicolaas (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 16 maart 1940

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 30 januari 1994

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), omstreeks 1960 en nog in 1965
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1969
  • Gemeente-partij, vanaf 1992 (lokale Amsterdamse partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 11 mei 1973
  • staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (belast met stadsvernieuwing), van 11 mei 1973 tot 8 september 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 6 september 1978
  • wethouder (van woningzaken, stadsvernieuwing, bouw- en woningtoezicht, grondbedrijf) van Amsterdam, van 5 september 1978 tot 29 april 1986
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 1986 tot 23 februari 1990
  • voorzitter Interbestuurlijke Projectgroep Sociale Vernieuwing, van 18 mei 1990 tot 1 januari 1992

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als staatssecretaris belast met de zorg voor zaken de stadsvernieuwing betreffende, met inbegrip van instandhouding, de verbetering en de verdeling van de bestaande woningvoorraad.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter bestuur Stichting IDFA (Internationaal Documentary Filmfestival), omstreeks januari 1990
  • lid beroepscommissie KMV (Koninklijke Motorrijders Vereniging), omstreeks januari 1990

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1986 tot 15 februari 1990

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Werd na zijn terugkeer in de Tweede Kamer in 1986 woordvoerder van zijn fractie op het gebied van het midden- en kleinbedrijf en oorlogsgetroffenen. Hield aanvankelijk ook nog bezig met volkshuisvesting, maar was niet eerste woordvoerder op dat terrein.
  • Interpelleerde op 31 mei 1988 staatssecretaris Heerma over diens uitlatingen inzake de toekomst van gemeentelijke woningbedrijven

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/6)
  • Bracht in 1977 de Interim-saldoregeling tot stand. Hierdoor kan het Rijk in bepaalde noodgebieden het verschil vergoeden tussen de kosten van voorbereiding en uitvoering van stadsvernieuwingsplannen.
  • De door hem in 1977 in de Tweede Kamer verdedigde wijziging van de Woningwet inzake aanschrijving tot verbetering van de woning en de Wet huurprijzen verbeterde woningen werden door zijn opvolger Brokx in 1978 in het Staatsblad gebracht. (13.835, 13.836)

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1974 een wet (Stb. 534) tot stand waardoor het in bepaalde gevallen voor gemeenten mogelijk werd de Woonruimtewet 1947 weer in werking te stellen. Dit was vooral nodig om gemeenten meer grip te bieden op de woningverdeling, onder andere bij stadsvernieuwing (bijvoorbeeld indien er vervangende woonruimte moest worden toegewezen). (12.888)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/7)
  • Gaf ook als wethouder van Amsterdam en sterke impuls aan de stadsvernieuwing en de nieuwbouw
  • Voerde in 1992 actie tegen het instellen van een deelgemeenteraad voor het centrum van Amsterdam
  • Nam in 1992 het initiatief tot de beweging "Democratisch Offensief", dat zich ten doel stelde de politiek dichter bij de burgers te brengen

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn ouders scheidden in 1951 toen hij elf jaar was. Hij woonde daarna met zijn moeder in Amstelveen.
  • Zijn vader was eigenaar van twee bakkerijen in Amsterdam (onder andere aan de Willem de Zwijgerlaan)
  • Werd in september 1987 in het ziekenhuis opgenomen, omdat zich een bloedprop had gevormd in zijn hersenen

anekdotes en citaten
  • Droeg vrijwel altijd een spijkerpak. In Den Haag ging de grap dat hij dat, als hij thuiskwam, onmiddellijk verruilde voor 'gewone' kleding

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.