P.J.A. (Piet) van der Sanden

foto P.J.A. (Piet) van der Sanden

Landbouw- en mediawoordvoerder van de KVP- en CDA-Tweede Kamerfracties, en tevens enige jaren woordvoerder op het gebied van het binnenlands bestuur. Vitale organisator, die zich via katholieke verenigingsleven en de politieke journalistiek ontwikkelde tot een onvermoeibaar vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de KVP. Goed spreker over uiteenlopende onderwerpen. Verdedigde eind jaren'70 een voorstel om de kiesdrempel te verhogen. Later vicefractievoorzitter van het CDA en ondervoorzitter van de Kamer. Selfmade man.

KVP, CDA
in de periode 1971-1989: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Petrus Joannes Antonius (Piet)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 11 november 1924

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 januari 2015

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 7 december 1972
  • lid Europees Parlement, van 3 juli 1973 tot 3 oktober 1974 (aangewezen door de Staten-Generaal)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 mei 1973 tot 14 september 1989
  • lid College van Commissarissen voor de Media (belast met financiële en technische zaken), van 1 oktober 1989 tot 1 oktober 1994

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter gymnastiekclub te Gouda (enige jaren)
  • lid Raad voor de Openluchtrecreatie, vanaf 1 december 1994

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • voorzitter commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 7 mei 1985 tot 14 september 1989
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 juni 1986 tot 14 september 1989 (derde ondervoorzitter)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Was in 1988 woordvoerder in het debat over de uitkomst van de enquête naar bouwsubsidies
  • Was in 1989 woordvoerder namens zijn fractie in het debat over de vrijlating van de "Twee van Breda"

opvallend stemgedrag (0/11)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zat in de Tweede Wereldoorlog in een werkkamp nabij Hannover
  • Kwam na de bevrijding in dienst van het Engelse leger als officier van de British Intelligence en woonde in opdracht van die dienst de oprichting van de CDU bij
  • Ontmoette in Duitsland zijn toekomstige vrouw

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.