Drs. C. (Stan) Poppe

foto Drs. C. (Stan) Poppe
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotobureau Stokvis

In de socialistische vakbond gevormde socioloog die zich z'n leven lang opstelde op de linkervleugel van de PvdA. Vanuit die instelling noemde hij het kabinet-Den Uyl een historische vergissing, hoewel hij in 1973 in de fractie niet tegen had gestemd. Hij achtte dat kabinet niet links genoeg op de, door hem steeds met overtuiging uitgedragen, noodzaak van fundamentele wijziging van de machtsverhoudingen. Was woordvoeder medezeggenschap en inkomenspolitiek. Enkele jaren (tweede) fractiesecretaris. Daarnaast actief als bestuurslid van de PvdA; vicevoorzitter en waarnemend partijvoorzitter. Kwam steeds via de Haagse lijst van de PvdA in de Tweede Kamer.

PvdA
in de periode 1972-1987: lid Tweede Kamer, partijvoorzitter

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Constant (Stan)

geboorteplaats en -datum
Ede, 11 juli 1924

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 mei 2000

2.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • organisatorisch bestuursassistent, AMBB (Algemene Metaalbedrijfsbond), van 1950 tot 1954
  • scholingsadviseur, Industriebond NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 1954 tot 1964
  • sociologisch adviseur, Industriebond NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 1964 tot 7 december 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1972 tot 2 september 1986
  • waarnemend voorzitter PvdA, van 1 augustus 1986 tot 2 april 1987 (na het aftreden van Max van den Berg), opmerking: 25-04-1986

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid bestuur maandblad "Zeggenschap", omstreeks december 1982 en nog in november 1984
  • voorzitter Vakbondhistorische Vereniging, tot april 1998

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wijziging van bepalingen omtrent beëindiging van arbeidsovereenkomsten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 april 1978 tot april 1982
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1979 tot 15 september 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder sociale zaken (met name medezeggenschap en arbeidsomstandigheden) van de PvdA-Tweede Kamerfractie
  • Diende in 1978 met zijn fractiegenoten Jos van Kemenade en Joop Worrell een initiatiefwetsvoorstel in over medezeggenschap in het onderwijs. Dit voorstel werd in 1981 door de Tweede Kamer verworpen.

opvallend stemgedrag (0/11)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Atoompacifist. Stemde daarom steeds tegen alle artikelen van de begrotingen van Defensie die verband hielden met kernbewapening.
  • Verklaarde in 1976 in weekblad "De Nieuwe Linie" dat het aantreden van het kabinet-Den Uyl zoals Kombrink in 1973 al vreesde een historische vergissing was geweest. Zwakte die uitspraak later af.
  • Behoorde in augustus 1977 tot de minderheid van zijn fractie die tegen de financiële en sociaal-economische paragraaf van het ontwerp-regeerakkoord stemde

uit de privésfeer (3/4)
  • Een broer van hem was Statenlid in Noord-Holland, zijn zoon Statenlid in Zuid-Holland
  • Zijn echtgenote kwam uit een Joodse familie, van wie diverse leden in Auschwitz werden vermoord
  • Zijn vader was gemeenteraadslid in Ede (SDAP) en later in Zaandam (SDAP, later OSP)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • H. Visser, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1983)
  • partijblad "Voorwaarts", 15 april 1987
  • "Waar visie ontbreekt, komt het volk om" (uitgave t.g.v. afscheid van Stan Poppe als voorzitter Vakbondhistorische Vereniging, april 1998)
  • "Overtuigd vakbondsman (1994-2000)", in: De Volkskrant, 9 mei 2000

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.