F. (Fré) Meis

foto F. (Fré) Meis
bron: Fotobureau Dijkstra

Groningse communistenleider, die in de jaren zeventig landelijke bekendheid kreeg als succesvol stakingsleider in de Oost-Groningse strokartonindustrie. Kwam uit een groot, arm arbeidersgezin uit Oude Pekela. Behoorde na de oorlog tot de 'gestaalde kaders' in de CPN, die geheel op de lijn van de Sovjet-Unie zaten. Actief lid van de gemeenteraad van Groningen en van Provinciale Staten. kwam krachtig op voor de arbeidersbelangen in Oost-Groningen en voor het behoud van werkgelegenheid. In de Kamer speelde hij een minder opvallende rol.

CPN
in de periode 1971-1977: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Frederik (Fré)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oude Pekela, 17 november 1921

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 15 december 1992

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), van mei 1945 tot 1990
  • GroenLinks, van 1990 tot januari 1992

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/13)

  • lid gemeenteraad van Groningen, van 31 oktober 1960 tot 1 november 1978
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 6 juni 1962 tot 1 november 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 8 juni 1977

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/10)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter klachtencommissie woningbouwvereniging te Groningen
  • lid bestuur "Het Vinkhuis" te Groningen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met sociale zaken en landbouw en visserij

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • De overwinning van de CPN bij de Statenverkiezingen in Groningen in 1970 werd toegeschreven aan het 'Meis-effect'
  • Als leider van het adviesbureau van de CPN in Groningen adviseerde hij over uitkeringen, belastingen, huisvesting, justitiële zaken etc.
  • Trad uit GroenLinks, nadat Europarlementariër Herman Verbeek had gezegd dat de partij werd beheerst door communisten en Stalinisten. Hij voelde zich daardoor niet langer thuis in GroenLinks.

uit de privésfeer
  • Trok zich in 1977 op doktersadvies terug uit de politiek
  • In Oude Pekela staat sinds 2002 een door Christine Chiffrun vervaardigd borstbeeld van hem

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.