F.G. (Frans) van der Gun

foto F.G. (Frans) van der Gun
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Vakbondsman in de KVP- en CDA-Tweede Kamerfracties met volkshuisvesting en loonpolitiek als specialismen. Kwam door combinatie van functies regelmatig in de knel tussen regengestelde belangen van de vakbeweging en de KVP over de sociale politiek. Zo stemde hij als lid van het partijbestuur vóór het beleid van de fractie in de Nacht van Schmelzer, dat leidde tot de val van het kabinet-Cals. De vakbeweging had voor dat beleid geen goed woord over. Als lid van de KVP-fractie zat hij in een moeilijk parket bij het verzet tegen de vorming van het kabinet-Den Uyl, waar de vakbeweging sterk voor was. Kreeg steeds meer moeite met die spagaat. Zijn gezag in eigen kring leed daar ook onder. In 1979 vertrok hij naar het eerste rechtstreeks gekozen Europees Parlement.

KVP, CDA
in de periode 1971-1982: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Franciscus Gerardus (Frans)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hagestein (Z.H.), 24 november 1918

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 16 november 2001

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Gedeputeerde Staten (belast met toezicht gemeentefinanciën) van Utrecht, van 1 december 1969 tot 3 juni 1970
  • lid gemeenteraad van Hagestein, van 1 september 1970 tot 11 mei 1971
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 17 juli 1979
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 1 januari 1982

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid bestuur Stichting van de Arbeid
  • lid Raad van Commissarissen N.V. "Heijmans Bouwbedrijven"

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel bepalingen m.b.t. beëindiging van het arbeidscontract (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 7 september 1976 tot 4 april 1978

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder sociale zaken (inkomensbeleid) van de KVP- en CDA-Tweede Kamerfracties
  • Was in 1973 één van de woordvoerders van zijn fractie bij de behandeling van de ontwerp-Machtigingswet inkomensvorming en bescherming werkgelegenheid

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.