G.M.P. (Dien) Cornelissen

foto G.M.P. (Dien) Cornelissen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Brabantse KVP-en CDA-politica. Kwam uit een traditioneel katholiek gezin met twaalf kinderen. Vóór zij in de Tweede Kamer kwam twee jaar Eerste Kamerlid. Typische vertegenwoordigster van het katholieke maatschappelijk werk en actief in talrijke organisaties. Zette zich al als maatschappelijk werkster in voor verbetering van de positie van verstandelijk gehandicapten en van ouders van gehandicapte kinderen. Deskundig op het gebied van het welzijnswerk, volksgezondheid, oorlogsslachtoffers en kinderbescherming. Was enige jaren eerste ondervoorzitter van de Tweede Kamer en trad in die functie steeds op soepele wijze op als waarnemend voorzitter.

KVP, CDA
in de periode 1969-1986: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gerardina Maria Paulina (Dien)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oploo (gem. Oploo, Sint Anthonis en Ledeacker, N.Br.), 8 mei 1924

overlijdensplaats en -datum
Boxmeer, 25 mei 2015

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 6 juni 1962 tot 7 juni 1978
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1969 tot 15 september 1971
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1971 tot 7 december 1972
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 mei 1973 tot 3 juni 1986
  • voorzitter sectie verpleeghuizen, NZR (Nationale Ziekenhuisraad), van 1986 tot januari 1992

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/24)

  • voorzitter NVVz (Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuizen), van januari 1992 tot 1993
  • interim-voorzitter COSBO (Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van ouderen), vanaf november 1990

afgeleide functies, presidia etc. (2/11)
  • voorzitter Gemengde Commissie voor de Stenografische Dienst der Staten-Generaal, van 3 november 1981 tot 3 juni 1986
  • voorzitter vaste commissie voor Welzijn en Cultuur (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 december 1982 tot 3 juni 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volksgezondheid, maatschappelijk werk en justitie (kinderbescherming en gevangeniswezen).
  • Was in september 1976 woordvoerster bij het debat over de abortusvoorstellen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in augustus 1981 tot de zestien CDA-fractieleden die alleen tegen het ontwerp-regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D66 stemden, omdat fractievoorzitter Van Agt bij aanvaarding zou opstappen
  • Sinds 1995 bestaat er een tweejaarlijkse "Dien Cornelissen Prijs" voor het beste project in het kader van privacy in verpleeghuizen

uit de privésfeer
  • In 1983 werd zij (als ondervoorzitter) samen met Kamervoorzitters uit andere EG-landen in audiëntie door de Paus ontvangen
  • Haar vader was landbouwer, ambtenaar en wethouder van Oploo. Hij overleed in 1942 op 57-jarige leeftijd.

verkiezingen
  • In 1969 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.