A.M. (Ans) van der Werf-Terpstra

foto A.M. (Ans) van der Werf-Terpstra
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholieke politica uit een zeer katholiek Fries gezin. Was kringvoorzitter van de KVP en het CDA in Gelderland. Begon samen met haar echtgenoot op de Veluwe een hotel, en nam de leiding daarvan over na het overlijden van haar man. In 1963 was zij de eerste getrouwde vrouw op de KVP-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer, waarvan zij enkele maanden deel uitmaakte. In de Eerste Kamer (1977-1987) woordvoerster volksgezondheid en welzijn en Europese aangelegenheden.

CDA, KVP
in de periode 1966-1987: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Anna Maria (Ans)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
A.M. Terpstra

geboorteplaats en -datum
Harlingen, 5 december 1916

overlijdensplaats en -datum
Nunspeet, 25 december 2011

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • mede-eigenares Landgoed Hotel "Het Rode Kooper" te Leuvenum (al voor 1940)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 december 1966 tot 22 februari 1967
  • directeur en eigenares Landgoed Hotel "Het Rode Koper" te Leuvenum, vanaf maart 1967
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 23 juni 1987

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Bouwcommissie Streekziekenhuis Noord-West-Veluwe
  • lid Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie, van 30 september 1981 tot 8 mei 1987

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor de Europese Samenwerkingsorganisaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 23 november 1979 tot 23 juni 1987

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerster cultuur en recreatie en Europese Zaken van de CDA-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met volksgezondheid

opvallend stemgedrag (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was de eerste getrouwde vrouw, die voor de KVP Tweede Kamerkandidaat was. Haar echtgenote overleed in 1967 op 52-jarige leeftijd.
  • Zette zich als gewestelijk bestuurder in voor de actie 'Wij horen bij elkaar', die er op gericht was 'van onderop' te werken naar fusie van KVP, ARP en CHU

uit de privésfeer
  • Was samen met haar echtgenoot al op jonge leeftijd grondlegger van het hotel "Het Roode Koper" in Leuvenum
  • Was tijdens de Bezetting betrokken bij hulp aan onderduikers

verkiezingen
  • Was in 1967 geen Tweede Kamerkandidaat
  • Stond in 1971 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de dertiende (onverkiesbare) plaats op de KVP-kandidatenlijsten in de kieskringen III en IV (Gelderland) en XIII t/m XVII (Overijsel, Noord)
  • Werd in 1977 en 1981 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.