Mr. A. (Aart) Geurtsen

foto Mr. A. (Aart) Geurtsen
bron: Fotobureau Stokvis

Aimabele Rotterdamse advocaat; sluw jurist, veelzijdige volksvertegenwoordiger, met ongekende werkkracht. Was woordvoeder justitie en middenstand van de VVD-Tweede Kamerfractie. Dwong in 1972 alom respect af toen hij als voorzitter van de Kamercommissie Justitie met veel empathie leiding gaf aan de uiterst emotionele hoorzitting over de voorgenomen vrijlating van de Drie van Breda. Bracht met de KVP'er Van Schaik een wet tot stand over legalisering van casino's en diende met zijn fractiegenote Veder-Smit initiatiefvoorstel in over abortus. Dat voorstel, later gecombineerd met een voorstel van de PvdA'ers Lamberts en Roethof, strandde in de Senaat. Werd in 1979 Europarlementariër en had daardoor twee jaar een dubbelmandaat. Nadien de eerste voorzitter van het Commissariaat voor de Media.

VVD
in de periode 1967-1984: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Aart (Aart)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Schiedam, 17 januari 1926

overlijdensplaats en -datum
Vlaardingen, 24 september 2005

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juni 1967 tot 10 juni 1981
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 24 juli 1984
  • voorzitter College van Commissarissen voor de Media, van 1 januari 1988 tot 1 april 1996
  • lid interim-bestuur CTSV (College van Toezicht sociale verzekeringen), van 16 april 1996 tot november 1996

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/36)

  • voorzitter Centrum Innovatie Beroepsonderwijs-Bedrijfsleven, omstreeks 1990
  • voorzitter Commissie van Deskundigen inzage effectiviteit NCO (Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking), van 5 maart 1992 tot 5 oktober 1992

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 25 november 1969 tot 28 augustus 1979
  • voorzitter bijzondere commissie voor het voorstel van wet van de leden Lamberts en Roethof inzake abortus (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 september 1971 tot mei 1976

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Was in 1975 woordvoerder bij het debat over de onafhankelijkheid van Suriname
  • Werd in 1976 eerste ondertekenaar van een initiatiefwetsvoorstel van VVD en PvdA inzake afbreking van zwangerschap (initiatiefvoorstel Geurtsen/Lamberts/Veder-Smit/Roethof). Had in 1975 samen met zijn fractiegenote Els Veder-Smit een initiatiefwetsvoorstel over zwangerschapsafbreking ingediend. Dit voorstel werd in 1976 gecombineerd met dat van de PvdA. Het gecombineerde voorstel werd in december 1976 door de Eerste Kamer verworpen. (13.202, 13.909)

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


op het gebied van de EU
  • Diende in november 1981 een verslag in over de structuur en bevoegdheden van naamloze vennootschappen (NV's).

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Leidde tijdens de formatie van 1971 een werkgroep van Kamerleden uit KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 die de paragraaf in het regeerakkoord over abortus voorbereidde
  • Pleitbezorger van ruimere mogelijkheden tot vrije naaktrecreatie op stranden
  • Onder zijn voorzitterschap baande het Commissariaat voor de Media door het toelaten van RTL-Veronique tot het omroepbestel, de weg voor commerciële omroep in Nederland

uit de privésfeer
Zijn vader was bloemist en later hoofd van de plantsoenendienst te Schiedam

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Ontwikkelingssamenwerking, november 1982 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.