J. Zijp Kzn.

foto J. Zijp Kzn.
Bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Boerenzoon uit West-Friesland, die zelf veehouder en daarnaast, net als zijn vader, burgemeester van Abbekerk was. Werd in 1890 tot Tweede Kamerlid voor het district Enkhuizen gekozen. Typische vertegenwoordiger van de gegoede Noord-Hollandse boerenstand. Behoorde tot de gematigd vooruitstrevende liberalen.

Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen'
in de periode 1890-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Kzn. staat voor Klaaszoon

geboorteplaats en -datum
Westwoud (N.H.), 23 september 1846

overlijdensplaats en -datum
Abbekerk (N.H.), 17 september 1897

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Takkiaan, 1894

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1986 tot 17 september 1897 (gematigd liberalen o.l.v. Pyttersen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1897 (voor het kiesdistrict Enkhuizen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 november 1890 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Enkhuizen)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 7 juli 1886 tot 17 september 1897 (voor het kiesdistrict Enkhuizen)
  • gemeentesecretaris van Abbekerk, van 16 september 1880 tot 17 september 1897

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid bestuur banbestuur te Abbekerk
  • lid hoofdbestuur Hollandsche Maatschappij van Landbouw, omstreeks 1889

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over landbouwkundige en financiële aangelegenheden
  • Hoewel hij Takkiaan was, stemde hij in 1896 vóór de ontwerp-Kieswet van Van Houten

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1897 wel herkozen, maar overleed voor zijn beëdiging

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landbouwer te Binnenwijzend en later in Twisk, burgemeester van Twisk en van Abbekerk, en lid van Provinciale Staten van Noord-Holland
  • Zijn zoon Klaas was burgemeester en gemeentesecretaris van Abbekerk

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1897 H. Raat (r.k.). Derde kandidaat was N. Sluis (arp).
  • Versloeg in 1894 H.J.A.M. Schaepman (r.k.)
  • Versloeg in 1891 W. Bos (r.k.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.