G. Zijlma

foto G. Zijlma
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groningse herenboer, die tot de meer vooruitstrevende liberalen behoorde in Tweede en Eerste Kamer. Actief als gemeente- en provinciebestuurder in Groningen en door het district Zuidhorn gekozen tot Tweede Kamerlid. Sprak vooral over landbouw en waterstaat en was pleitbezorger van protectionisme.

liberaal, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen', Liberale Unie
in de periode 1891-1916: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Geuchien

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zuurdijk (gem. Leens, Gr.), 23 september 1842

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 12 juni 1922

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal (protectionistisch)
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen onder leiding van Pyttersen)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1911 tot 7 november 1916 (voor de provincie Groningen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1909 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 maart 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 3 juli 1889 tot september 1911 (voor het kiesdistrict Bedum)
  • lid gemeenteraad van Leens

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter waterschap Westpolder, omstreeks 1889

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1914 tot december 1914

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over landbouwaangelegenheden en waterstaatszaken
  • Sprak in de Eerste Kamer enkele malen over waterstaat- en landbouwkundige onderwerpen

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was landbouwer

verkiezingen (3/7)
  • Was in 1909 geen Tweede Kamerkandidaat meer
  • Versloeg in 1905 D.G. Postma (arp) na herstemming
  • Versloeg in 1901 J.C. Wirtz (arp) na herstemming

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.