Dr. H.A. Zwijnenberg

foto Dr. H.A. Zwijnenberg

Dierenarts uit Enschede die een dag voor de Duitse inval in ons land Tweede Kamerlid werd voor de VDB. Maakte in 1945-1946 deel uit van het Nood-parlement en sprak enkele malen over volksgezondheid en sociale zaken. Was daarna nog een jaar voor de PvdA Statenlid in Overijssel.

VDB, PvdA
in de periode 1940-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Arnold

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Enschede, 26 december 1889

overlijdensplaats en -datum
Enschede, 14 november 1964

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1940 tot 4 juni 1946
  • lid gemeenteraad van Enschede, van 2 september 1946 tot 6 september 1949
  • directeur Gemeentelijk slachthuis te Enschede

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

plaatsvervangend-inspecteur Veeartsenijkundige Dienst

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over volksgezondheid en over de arbeidsvoorziening

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1932 in de gemeenteraad van Lonneker het enige lid dat zich tegen de samenvoeging met Enschede keerde
  • Op grond van een gentlemen's aggreement zou hij in 1940 enige tijd M.M. Cohen vanwege diens ziekte als Kamerlid vervangen. Cohen werd in 1943 in Sobibor vermoord.

uit de privésfeer
Zijn vader was lid van de gemeenteraad van Lonneker

verkiezingen
  • Stond in 1946 op de (onverkiesbare) 14e plaats op de PvdA-kandidatenlijst in de kieskring Zwolle

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.