Mr. F.J.E. van Zinnicq Bergmann

foto Mr. F.J.E. van Zinnicq Bergmann
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Bossche rechter uit een oorspronkelijk Duitse familie, die ruim twaalf jaar Tweede Kamerlid was. Sprak regelmatig over uiteenlopende onderwerpen, maar deed dat niet altijd tot vreugde van zijn medeleden. Was vaak lang van stof en had een slepende stem, terwijl het gehalte van zijn bijdragen door tijdgenoten niet hoog werd aangeslagen. Net als de meeste van zijn geloofsgenoten stemde hij meestal mee met de conservatieven.

conservatief (katholiek)
in de periode 1866-1879: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Franciscus Joannes Emilius

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
F.J.E. Bergmann (kreeg op 30 oktober 1855 toestemming "van Zinnicq" aan zijn naam toe te voegen)

geboorteplaats en -datum
Lier (Oostenr. Nederlanden), 10 november 1807

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 25 februari 1879

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • rechter in de rechtbank van eerste aanleg te 's-Hertogenbosch, van 1 december 1836 tot 1 oktober 1838
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 oktober 1838 tot 1 januari 1876
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 25 februari 1879 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Raad van Commissarissen "Maatschappij van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden" te 's-Hertogenbosch
  • lid College van Regenten burgerlijk en militair huis van verzekering te 's-Hertogenbosch, van 29 mei 1854 tot 1 oktober 1862

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Diende in 1875 een voorstel in tot wijziging van het Reglement van Orde dat beoogde niet meer op maandagen en zaterdag te vergaderen. Nadat was bepaald dat maandag wel zou worden vergaderd, maar pas vanaf 13:00 uur, werd het voorstel aangenomen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Aan zijn raadsheerschap kwam in 1876 een einde bij de invoering van de nieuwe gerechtelijke organisatie
  • Zijn broer George was burgemeester van het Belgische Lier
  • Zijn vader was officier in Staatse dienst en ontvanger te Lier

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1869 mr. P.F. van Cooth (lib.)
  • Versloeg in 1873 N.R.H. Guljé (lib.-r.k.)
  • Werd in 1877 zonder tegenkandidaten gekozen

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Van Zannicq" (bijnaam die politieke tegenstanders hem gaven)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.