A.B. (Arie) de Zeeuw

foto A.B. (Arie) de Zeeuw
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"

Rotterdams socialistisch politicus, die een belangrijke rol speelde bij de revolutiepoging in november 1918 (de 'vergissing van Troelstra'). Meende dat de tijd daarvoor rijp was. Na een korte periode in de Tweede Kamer gezaghebbend wethouder van onderwijs en later financiën. Werd in 1923 Eerste Kamerlid. Installeerde als waarnemend burgemeester in 1941 de NSB'er Müller als burgemeester. Hoewel hij tijdens die plechtigheid duidelijk afstand nam van de NSB, viel hij bij zijn partij in ongenade en mocht hij in 1945 niet terugkeren in het parlement.

SDAP
in de periode 1917-1945: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Arie Bastiaan (Arie)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rijsoord (gem. Ridderkerk), 12 december 1881

overlijdensplaats en -datum
Blaricum, 18 april 1967

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij) (omstreeks 1903-1904 lid geworden)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 januari 1918 tot 1 november 1919 (januari-september 1918 voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 13 september 1945
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 1937 tot 13 september 1945
  • waarnemend burgemeester van Rotterdam, van 1 september 1941 tot 29 oktober 1941
  • lid Raad van Advies gemeentebestuur Rotterdam, van 1 juni 1945 tot 9 november 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid College van Curatoren Nederlandsche-Handels-Hoogeschool te Rotterdam, van 1919 tot 1921
  • lid College van Curatoren Nederlandsche-Handels-Hoogeschool te Rotterdam, van 1924 tot 1927

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 december 1937 tot 20 september 1938
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 december 1938 tot 21 maart 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over onderwijsaangelegenheden, pensioenen, posterijen en koloniale zaken
  • In de Eerste Kamer woordvoerder voor defensie, onderwijs, binnenlandse zaken en PTT-aangelegenheden

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Leidde in november 1918 de SDAP-vergadering in Rotterdam, waarin de door Troelstra aangekondigde 'revolutie' werd afgeblazen
  • Trad in februari 1932 samen met Brautigam af als wethouder vanwege de verwerping van de voorgestelde straatbelasting. Zij wilden niet zonder meer meegaan in het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Colijn.
  • Installeerde als waarnemend burgemeester van Rotterdam de NSB-burgemeester Muller. Hield hierbij een rede, waarin hij het karakter van de installatie laakte en liet Muller de ambtsketen omhangen door een bode. Werd desondanks daarvoor bekritiseerd door onder anderen K. Vorrink en door een ereraad van de SDAP. Op grond van bezwaren van met name Vorrink niet toegelaten tot de tijdelijke Staten-Generaal door de zgn. verklaringscommissie-Beelaerts van Blokland.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was vlasboer
  • Zijn dochter, Mr. Ch.A. de Ruyter-de Zeeuw, was lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van 1946 tot 1970

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1913 bij naverkiezingen in het district Rotterdam I na herstemming verslagen door de B.J. Gerretson (chu)
  • Versloeg in december 1917 J. Schouten (arp) na herstemming. Derde kandidaat was D. de Klerk (lib.).
  • Werd in 1923, 1926, 1932 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen in Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.