Mr. J. (Nancy) Zeelenberg

foto Mr. J. (Nancy) Zeelenberg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Lid van de Tweede en Eerste Kamer, wethouder van Rotterdam en staatsraad. Dochter van een welgestelde Rotterdamse notaris. Hardwerkende intelligente juriste die niemand naar de mond praatte. Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met justitie (onder andere familierecht) en zette zich in voor de emancipatie van de vrouw. Presidente van de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap. Wethouder van financiën en cultuur met grote verdienste voor de havenstad. Had als bijnaam 'de ongekroonde koningin van Rotterdam'.

PvdA
in de periode 1952-1978: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jannetje (Nancy)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 26 juli 1903

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 22 april 1986

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1952 tot 21 november 1958
  • wethouder (van financiën en kunstzaken) van Rotterdam, van 1 september 1958 tot 1 februari 1967 (locoburgemeester, september 1962 tot 1 februari 1967)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1960 tot 10 februari 1967
  • lid Raad van State, van 10 februari 1967 tot 1 augustus 1978 (benoemd bij K.B. van 11 januari 1967)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid hoofdbestuur Nederlandse Protestantenbond
  • lid bestuur Nierstichting

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Volksgezondheid en Milieuhygiëne (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State), vanaf 10 februari 1967

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerster justitie en financiën van de PvdA in de Tweede en Eerste Kamer. Voerde in 1956 het woord namens haar fractie over het wetsvoorstel inzake het opheffen van de handelingsonbekwaamheid van de vrouw.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in januari 1956 de eerste vrouwelijke wethouder van Rotterdam
  • Werd na het overlijden van minister Donker in februari 1956 genoemd als nieuwe minister van Justitie

uit de privésfeer
  • Werd door een kinderjuffrouw opgevoed; had een strenge jeugd
  • Was eind 1966 enige tijd uitgeschakeld door ziekte
  • Haar vader was notaris

verkiezingen
  • Werd in 1960, 1963 en 1966 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"ongekroonde Koningin van Rotterdam"

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.