Dr. J. Zaaijer Azn.

foto Dr. J. Zaaijer Azn.

Liberaal Tweede Kamerlid voor het district Leeuwarden. Was als boerenzoon op Goeree-Overflakkee geboren. In Leiden gepromoveerd in de wis- en natuurkunde, en later in Leeuwarden leraar natuurkunde. Verliet de Tweede Kamer toen hij in 1892 hoofdredacteur van NRC werd. Hij bleef dat zeventien jaar. Gold als rondborstig en eerlijk, en was soms ook scherp en onverbiddelijk, maar met een vriendelijk gemoed.

Liberale Unie
in de periode 1886-1893: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Johannes

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Azn. staat voor Arenzoon

geboorteplaats en -datum
Dirksland (Z.H.), 21 december 1844

overlijdensplaats en -datum
Oosterbeek (gem. Renkum, Gld.), 21 december 1925

3.

Partij/stroming

stroming(en)
(oud-)liberaal

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • leraar natuur- en werktuigkunde, Rijks Hogere Burgerschool te Leeuwarden, van december 1867 tot november 1892 (sinds 1886 met verlof)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 13 december 1892 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • hoofdredacteur dagblad "N.R.C." (Nieuwe Rotterdamsche Courant), van 1 januari 1893 tot 1 januari 1910

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • medewerker "De Nederlander", omstreeks 1892
  • parlementair medewerker N.R.C. (Nieuwe Rotterdamsche Courant), tot 1893

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer met name bezig met onderwijs, landbouw en Surinaamse aangelegenheden
  • Was in 1889 mede-indiener van het wetsvoorstel tot invoering van een progressieve inkomstenbelasting; het voorstel werd later ingetrokken

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Stichtte in Leeuwarden een Ambachtsschool
  • Zijn vader was landbouwer
  • Zijn zoon was burgemeester van Renkum

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1887 bij de algemene verkiezingen gekozen. Versloeg de antirevolutionairen U.H. Huber en Th. Heemskerk.
  • Versloeg in 1888 W.E. van Munter (a.r.) en V. Bruinsma (rad.)
  • Versloeg in 1891 P. van Vliet jr. (arp) en D. de Clerq (rad.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.