A.W. (Arie) IJzerman

foto A.W. (Arie) IJzerman
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"

Belastingambtenaar, die later parlementair redacteur van het partijdagblad Voorwaarts werd. Werd in 1922 Tweede Kamerlid voor de SDAP en was daar specialist voor belastingzaken, West-Indië en de middenstand. Speelde echter vooral een belangrijke rol als fractiesecretaris. Had ook twaalf jaar zitting in Provinciale Staten van Zuid-Holland. Geen groot spreker, maar wel een tamelijk vruchtbaar publicist.

SDAP, PvdA
in de periode 1922-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Arie Willem (Arie)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 21 september 1879

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 april 1956

begraafplaats en -datum
Driehuis (crematorium Westerveld), 28 april 1956

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van mei 1904 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • parlemenair redacteur partijblad "Voorwaarts", van 1 april 1920 tot juli 1922
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 4 juni 1946
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1923 tot 2 juli 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • medewerker "De Vakbeweging"
  • lid benoemingscommissie Voorlopige Staten-Generaal, van 30 oktober 1945 tot mei 1946 (namens de Tweede Kamer)

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter begrotingscommissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1945 tot 3 juni 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer hoofdzakelijk over West-Indische zaken en financiën (belastingen)

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn moeder stierf toen hij 11 jaar was
  • Zijn schoonvader was fabrikant

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen (3/6)
  • "Pen-Arie"
  • "Teunis Vijgeblad"
  • "Batavus X"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.