J.J.W. IJsselmuiden

foto J.J.W. IJsselmuiden
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Arnhemse katholieke politicus die in alle bestuurslagen functies vervulde. Was in 1919 in het overwegend liberale Arnhem de eerste katholieke wethouder en werd in dat jaar tevens Statenlid. Kwam in 1932 voor de RKSP in de Eerste en in 1933 in de Tweede Kamer, waar hij onder meer woordvoerder gemeentefinanciën was. Na de oorlog gedeputeerde van Gelderland en Tweede Kamerlid voor de KVP. Gold als een volksman, die zeer actief was in het katholieke sociaal-maatschappelijke verenigingsleven. Goede spreker en propagandist.

RKSP, KVP
in de periode 1933-1950: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joseph Johan Wilhelm

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 23 maart 1887

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 1 april 1967

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/14)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1932 tot 9 mei 1933
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 4 juni 1946
  • lid Gedeputeerde Staten van Gelderland, van 3 juli 1946 tot 6 juni 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 1 maart 1950
  • waarnemend Commissaris van de Koningin in Gelderland, van 1 januari 1957 tot 1 april 1957 (na het aftreden van jhr. C.G.C. Quarles van Ufford)

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 4 mei 1942 tot 28 april 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • lid bestuur Landelijk Sociaal-Charitatief Centrum
  • lid Commissie Vraagstukken Subsidiëring Maatschappelijk Werk, vanaf 1956 (nog in 1958)

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter begrotingscommissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 september 1946 tot september 1947
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding voor de ontwerp-Wet materiële oorlogsschaden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van augustus 1948 tot 1950

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over gemeentefinanciën, verkeer, PTT-aangelegenheden en belastingen
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met financiën van lagere overheden en sprak daarnaast onder andere over verkeer, PTT-aangelegenheden, landbouw, belastingen en defensie.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam na enkele nederlagen in de raad op 21 februari 1921 ontslag als wethouder. De linkse meerderheid nam onder meer een motie aan tegen de door hem voorgestelde regeling van de geneeskundige dienst en verwierp van een voorstel over het Burgerlijk Armbestuur.
  • Verliet de Tweede Kamer na afhandeling van het wetsvoorstel Wet materiële oorlogsschade. Hij had dat al vóór de verkiezingen van 1948 aangekondigd.

uit de privésfeer
  • Initiatiefnemer van de Gelderse Katholiekendagen
  • Zijn vader was winkelier

verkiezingen
  • Werd in 1932 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"De oude IJ" (bijnaam in Arnhem)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.