Mr. A. Ypeij

foto Mr. A. Ypeij
bron: Rijksarchief Leeuwarden

Rechtsgeleerde en kortstondig Tweede Kamerlid uit Leeuwarden. Doorliep een loopbaan bij het Openbaar Ministerie, die eindigde als procureur-generaal. In 1850 werd hij in het district Leeuwarden tot Tweede Kamerlid gekozen. Zoals de meeste Kamerleden in die tijd richtte hij zich vooral op juridische kwesties. Zijn vader had eveneens belangrijke bestuurlijk-ambtelijke functies in Friesland vervuld.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1850-1852: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Adolph

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 8 maart 1805

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 11 april 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch liberaal'

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1850 tot 19 maart 1852 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • advocaat-generaal Provinciaal Gerechtshof te Leeuwarden, van 1 april 1852 tot 1 juni 1852
  • procureur-generaal Provinciaal Gerechtshof te Groningen, van 1 juni 1852 tot 11 april 1875

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over enkele justitiële onderwerpen, het wetsvoorstel inzake jacht en visserij en de Amortisatiewet 1851

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was adjunct-landdrost, lid van het departementaal bestuur van Friesland (1802), secretaris-generaal der prefectuur van het departement Friesland (1811) en griffier van de Staten van Friesland (vanaf 1815)

verkiezingen
  • Werd in 1850 met ruim 90 procent van de stemmen gekozen. Tegenstander was Æ. baron Mackay (a.r.).

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.