Mr. Th.R.J. (René) Wijers

foto Mr. Th.R.J. (René) Wijers
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Bossche rechtbankpresident en KVP-senator, die in 1948 minister van Justitie werd in het kabinet-Drees I. Bereidde in die functie belangrijke wetgeving voor, maar kon die voorstellen niet als wet in het Staatsblad brengen, omdat hij vanwege oververmoeidheid voortijdig moest aftreden. Had door zijn bereidheid om zaken te doen met de Kamer en door zijn gemoedelijkheid een goede naam in de Tweede Kamer. Keerde na zijn aftreden terug naar de rechterlijke macht en was nog enkele maanden Eerste Kamerlid.

KVP
in de periode 1948-1950: lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Theodorus Renerus Josephus (René)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roermond, 27 januari 1891

overlijdensplaats en -datum
Breda, 25 november 1973

3.

Partij/stroming

partij(en)
KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 4 februari 1948 tot 27 juli 1948
  • minister van Justitie, van 7 augustus 1948 tot 15 mei 1950
  • raadsheer Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 juli 1950 tot 1 januari 1951
  • president Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 januari 1951 tot 1 februari 1961
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 30 mei 1951 tot 18 september 1951

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • plaatsvervangend lid Raad van Beroep voor belastingen te 's-Hertogenbosch
  • lid Hof van Discipline Nederlandse Orde van Advocaten, van 1952 tot 1959

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerder van de KVP-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Diende in 1949 de ontwerp-Beginselenwet Gevangeniswezen en in 1950 de ontwerp-Pleegkinderenwet in. Beide werden door minister Mulderije in het Staatsblad gebracht. (1.189 & 1.596)
  • Diende in 1949 het wetsvoorstel Opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw in. De wet werd in 1956 door minister Van Oven in het Staatsblad gebracht. (1.430)

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1948 samen met minister Mansholt de Totalisatorwet (Stb. I 514) tot stand. Hierdoor wordt wedden bij paardenracen via een totalisator weer mogelijk. Er kan een maximuminzet per persoon worden vastgesteld. (553)
  • Bracht in 1950 samen met de ministers Van den Brink en Mansholt de Wet op de economische delicten (Stb. K 258) tot stand (de behandeling in de Eerste Kamer maakte hij niet meer als minister mee). Deze wet bevat regels over de opsporing, vervolging en berechting van economische delicten op het gebied van voedselvoorziening, prijzen en distributie. Er komen bijzondere politierechters en opsporingsambtenaren. Het wetsvoorstel was in 1947 ingediend met minister Van Maarseveen als eerste ondertekenaar. (603)

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman in manufacturen

verkiezingen
  • Was in 1946 en 1948 Eerste Kamerkandidaat in Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.