H.J. (Jan) Woudenberg

foto H.J. (Jan) Woudenberg
bron: Persoonlijkheden

NSB-voorman en Tweede Kamerlid. Uit IJmuiden afkomstige 'vakbondsman' van de NSB. Kreeg dat predikaat omdat hij sinds 1935 de Nederlandse Werknemersvereniging leidde, de nationaal-socialistische vakbond. Tijdens de oorlog werd hij leider van het Nederlandse Arbeidsfront, een (grotendeels mislukte) kopie van de Duitse arbeidsorganisatie. Na de oorlog uiteindelijk tot twintig jaar veroordeeld, maar in 1956 vrijgelaten. Broer van de socialistische voorman Kees Woudenberg.

NSB
in de periode 1937-1945: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hendrik Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 19 september 1891

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 4 juli 1967

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)
  • NSB (Nationaal-Socialistische Beweging), vanaf februari 1933

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 14 september 1945
  • leider NAF (Nederlandsch Arbeids Front), van 1 mei 1942 tot mei 1945
  • gemachtigde van de leider voor aangelegenheden der Volksgemeenschap, vanaf 1 februari 1943

gevangenschap/internering
gevangenschap, van 23 december 1948 tot 14 september 1956 (voorwaardelijke in vrijheidstelling, proeftijd tot 19 mei 1963)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Interpelleerde in 1938 minister Goseling over het optreden tegen de zgn. 'wilde autobussen'

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1940 in het kader van de gelijkschakeling van de Nederlandse arbeidersbeweging, commissaris voor het NVV. Dat werd in 1942 omgedoopt tot het Nederlands Arbeidersfront.
  • Werd op 23 december 1948 door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot levenslang. Deze straf werd op 4 januari 1950 door de Raad van Cassatie teruggebracht tot 20 jaar; werd in 1956 (voorwaardelijk) vrijgelaten.

uit de privésfeer
  • Had een misvormde linkerhand en -arm
  • Werkte bij het joodse bedrijf Van Oterendorp

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.