J.F. (Joop) Wolff

foto J.F. (Joop) Wolff
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Communist van de oude stempel en als Tweede Kamerlid een fel en geducht debater. Lange tijd bestuurder van het ANJV, de communistische jeugdbeweging en later hoofdredacteur van De Waarheid. Als voormalige verzetsstrijder trad hij in de Tweede Kamer vaak op bij debatten over de nasleep van de oorlog, zoals bij de Menten-debatten en debatten over de zaak-Aantjes. Zette zich in het bijzonder in voor oorlogs- en verzetsslachtoffers. Woordvoerder justitie, politie, cultuur, media en defensie van de CPN-fractie. Kwam uit een arm gezin uit de IJmond. Zijn vader overleed al voor Joops geboorte, waarna zijn moeder als verpleegster de kost moest verdienen. Behield, ook na de val van de volksdemocratieën in Oost-Europa, een onwankelbaar geloof in de zegeningen van het communisme.

CPN
in de periode 1967-1981: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johan Frederik (Joop)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Velsen, 14 maart 1927

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 7 januari 2007

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), van 1943 tot 15 juni 1991
  • GroenLinks, vanaf 1989

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • correspondent dagblad "De Waarheid" te Moskou, van januari 1958 tot november 1958
  • hoofdredacteur dagblad "De Waarheid", van december 1958 tot februari 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 8 juni 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 december 1977 tot 1 februari 1982

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter COVVV (Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Vervolging)
  • voorzitter Stichting Verzetsmuseum

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wijziging van de Politiewet met het oog op samenwerking (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 april 1978 tot januari 1979
  • lid bijzondere commissie van onderzoek naar de kennis, die personen hadden van het oorlogsverleden van mr. W. Aantjes en de wijze waarop deze kennis was verkregen en gehanteeerd werd (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van december 1978 tot augustus 1979

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter COVVV (Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Vervolging)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/14)
  • Interpelleerde op 14 februari 1980 minister Wiegel en staatssecretaris Smit-Kroes over een ernstig geval van politieke discriminatie bij het personeelsbeleid van de PTT
  • Interpelleerde op 18 december 1980 staatssecretaris De Jong over diens instructie tot het doen houden van eindexamens op 5 mei 1981

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/6)
  • Medeoprichter van het Verzetsmuseum
  • Zijn vader was beambte. Hij overleed in september 1926. Zijn moeder was verpleegster.
  • Zijn broer Jaap was eveneens actief als bestuurder van de CPN

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.