Mr. P.F.E. van Wintershoven

Liberaal uit Maastricht, die in die stad een beweging leidde voor een zelftstandig Limburg dat deel moest gaan uitmaken van de Duitse Bond. Als Tweede Kamerlid zette hij zich in voor betere bevaarbaarheid van de Maas en de Zuid-Willemsvaart. Hij nam daartoe onder meer het initiatief tot een parlementaire enquête naar de Belgische Maasaftappingen. Behalve advocaat was hij raadslid in Maastricht en Statenlid in Limburg.

Thorbeckiaan
in de periode 1852-1864: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Frederik Edmond

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Zijn roepnaam was Edmond

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 21 februari 1822

overlijdensplaats en -datum
Maastricht, 20 februari 1899

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • Thorbeckiaan (tot omstreeks 1864)
  • 'pragmatisch liberaal' (na 1864)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1852 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 13 maart 1855 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1856 tot 19 september 1864 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid gemeenteraad van Maastricht, van 1868 tot 1873
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 7 november 1883 tot 7 juni 1898 (voor het kiesdistrict Maastricht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie naar de toestand van de Maas en de Zuid-Willemsvaart (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 31 juli 1860 tot 3 mei 1861

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Stemde in 1860 tegen de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Behoorde in 1861 tot de meerderheid die vóór een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde zich rond 1848 tegen de Thorbeckianen, omdat hij vond dat die te weinig oog hadden voor de Limburgse belangen. Was in Maastricht aanvoerder van de beweging onder leiding van Van Scherpenzeel Heusch die Limburg als zelfstandig hertogdom wilde afscheiden van Nederland en wilde doen aansluiten bij de 'Duitschen bond'.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was officier (kolonel) en militair commandant van Maastricht
  • Zijn tweede schoonvader was burgemeester van Grathem en van Hunsel

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1855 bij tussentijdse verkezingen jhr. E. Keréns de Wolfrath
  • Werd in 1860 zonder tegenkandidaten gekozen
  • Werd in 1864 verslagen door de Thorbeckiaan jhr. P.Th. van der Maesen de Sombreff

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"De Bond" (bijnaam vanwege zijn rol in de Limburgse afscheidingsbeweging)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.