J.J. (Jef) Wintermans

foto J.J. (Jef) Wintermans
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Spreekvaardige dorpsonderwijzer en boerenvoorman uit de Brabantse Kempen, die elf jaar Tweede Kamerlid was. Werkte na onderwijzer te zijn geweest als zuivelconsulent en was vanaf 1908 21 jaar voorzitter van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond. Wethouder van Stratum en enkele maanden burgemeester van Zeelst, dat bij Veldhoven zou worden gevoegd. Landbouw- en onderwijswoordvoerder van de RKSP-fractie. Studeerde in 1929 af in de rechtsgeleerdheid en vestigde zich toen in Den Haag als inspecteur van het landbouwonderwijs.

Algemeene Bond (RKSP)
in de periode 1918-1929: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Josephus Jacobus (Jef)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • J.J. Wintermans, tot 14 februari 1929
  • Mr. J.J. Wintermans, vanaf 14 februari 1929 (na voltooïng rechtenstudie)

geboorteplaats en -datum
Duizel (gem. Duizel en Steensel, N.Br.), 15 maart 1877

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 5 augustus 1953

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 1 mei 1929
  • burgemeester van Zeelst, van 1 januari 1920 tot 1 juli 1921 (gemeente opgeheven na vereniging met Veldhoven en Oerle)
  • inspecteur van de Landbouw en het Zuivelwezen, van 1 april 1931 tot 1 juni 1939
  • waarnemend directeur-generaal Landbouw, van 1934 tot 1 juni 1939

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Coöperative handelsvereniging NCB, vanaf 1921
  • voorzitter Vogelwetcommissie, vanaf augustus 1937

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding voor de begroting van Landbouw, Handel en Nijverheid 1920 (Tweede Kamer der Staten-Generaal), 1919
  • voorzitter begrotingscommissie voor hoofdstuk V (Binnenlandse Zaken en Landbouw) 1927 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen; in hoofdzaak over landbouw, onderwijs, posterijen en financiën

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1921 onthulde het socialistische blad "Voorwaarts" dat zijn burgemeesterssalaris in februari 1920 door de raad van Zeelst aanzienlijk was verhoogd en hij dus ook, na een kort burgemeesterschap, veel meer wachtgeld zou ontvangen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.