Mr. J.J. Willinge

foto Mr. J.J. Willinge
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Tamelijk antimilitaristisch Kamerlid uit Drenthe, dat tot het meer vooruitstrevende deel van de liberalen behoorde. In Assen leraar, advocaat, wethouder en rechter, en vanaf 1894 tien jaar afgevaardigde van het district Assen. Had, na drie jaar Eerste Kamerlidmaatschap (1904-1907), negentien jaar zitting in de Raad van State. Zowel uit laatstgenoemde functie als uit het feit dat hij deel uitmaakte van de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening kan worden afgeleid dat hij als jurist het nodige gezag had.

liberaal, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen', Liberale Unie
in de periode 1894-1926: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Emmen, 21 december 1849

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 februari 1926

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen onder leiding van Pyttersen)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot september 1904

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • rechter Arrondissementsrechtbank te Assen, van 1 mei 1891 tot 1 juni 1907
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 6 september 1904 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 27 mei 1907 (voor Drenthe)
  • lid Raad van State, van 1 juni 1907 tot 24 februari 1926 (benoemd bij K.B. van 11 mei 1907)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Raad van Commissarissen Drentsche Veen- en Midden-kanaalmaatschappij, omstreeks 1904
  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-De Beaufort), van 23 oktober 1905 tot 20 december 1906

afgeleide functies, presidia etc.
lid afdeling Justitie (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder andere over justitie, financiën en binnenlandse zaken
  • Sprak in de Eerste Kamer bij de algemene beschouwingen over de begroting voor 1906 en bij de behandeling van de begrotingen van justitie en oorlog voor 1907

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was gemeenteontvanger

verkiezingen
  • Versloeg in 1894 M.W.F. Treub (rad.)
  • Versloeg in 1897 H.J. Timmerman (lib.)
  • Versloeg in 1901 P. van Vliet (arp)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.