Mr. J. (Bob) de Wilde

foto Mr. J. (Bob) de Wilde
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Twintig jaar financieel woordvoerder van de VVD-Eerste Kamerfractie. Zoon van een Amsterdamse tabakshandelaar. Korte tijd werkzaam als ambtenaar in Indië en daarna advocaat en bankier. Vooraanstaand en gewaardeerd liberaal senator, plaatsvervangend voorzitter van zijn fractie.

VVD
in de periode 1956-1976: lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Bob)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 27 december 1913

overlijdensplaats en -datum
Deventer, 28 april 1997

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 5 juni 1963
  • lid Europees Parlement, van 14 mei 1959 tot 20 december 1960 (aangewezen door de Staten-Generaal)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 juli 1963 tot 17 september 1974 (in 1969 toegelaten op 7 oktober, in 1971 op 8 juni)
  • voorzitter Raad van Bestuur "Friesch-Groningsche Hypotheekbank", vanaf 1 september 1967 (nog in 1978)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 oktober 1974 tot 1 februari 1976

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Raad van Commissarissen van diverse vennootschappen
  • lid Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • plaatsvervangend voorzitter commissie van rapporteurs voor Financiën (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 13 oktober 1967 tot 12 december 1967
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Financiën (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 1 februari 1976

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder financieel-economische aangelegenheden van de VVD-Eerste Kamerfractie en woordvoerder bij de behandeling van de zgn. anti-REM-wet in 1964 en de ontwerp-Omroepwet in 1967

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was groothandelaar in tabak

verkiezingen
  • Werd in 1956, 1963, 1969 en 1971 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, oktober 1956 (bedankt)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.