F.H. van Wichen

foto F.H. van Wichen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

In de gemeenteadministratie opgeleide en werkzame katholiek, die Tweede en Eerste Kamerlid was. Burgemeester van de Zuid-Hollandse plattelandsgemeente Alkemade. In 1901 gekozen als afgevaardigde voor het district Haarlemmermeer. In de Kamer onder meer landbouw-woordvoerder; op landbouwgebied bekleedde hij tevens enkele bestuursfuncties. Geen groot redenaar, maar gewaardeerd vanwege zijn eenvoud en gematigdheid.

Algemeene Bond (RKSP), Rooms-Katholieken
in de periode 1901-1920: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Franciscus Hubertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Velp (N.Br.), 11 juni 1855

overlijdensplaats en -datum
Roelofarendsveen (gem. Alkemade, Z.H.), 6 maart 1920

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • burgemeester en gemeentesecretaris van Alkemade, van 1 oktober 1889 tot 6 maart 1920
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 6 juli 1892 tot 4 november 1916 (voor het kiesdistrict Alphen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 4 november 1916 (voor het kiesdistrict Haarlemmermeer)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 november 1916 tot 6 maart 1920 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Raad van Commissarissen assurantiemaatschappij "Loenen aan de Vecht", omstreeks 1919
  • lid Raad van Commissarissen assurantiemaatschappij "De Vereeniging", omstreeks 1919

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende zaken (onder andere landbouw, onderwijs, volksgezondheid en posterijen)
  • Sprak slechts enkele malen als Eerste Kamerlid, onder andere bij de behandeling van enkele begrotingshoofdstukken en bij een wetsvoorstel inzake brievenposterij

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte zich als burgemeester sterk voor de aansluiting van zijn gemeente op het Leidse elektriciteitsnet en voor aanleg van de weg tussen Rijpwetering en Hoogmade.

uit de privésfeer
  • Overleed kort voor zijn pensionering als burgemeester (per 1 juli 1920). Hij leed aan jicht.
  • Zijn vader was landbouwer

verkiezingen
  • Versloeg in 1901 G.B. 't Hooft (arp) na herstemming. Kreeg 14 stemmen meer.
  • Versloeg in 1905 en 1909 W.P. Ruysch (ul)
  • Versloeg in 1913 J. Korthals Altes (ul)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.