M.P. (Martien) van der Weijden

foto M.P. (Martien) van der Weijden
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

Welbespraakte en gedreven veehouder die lange tijd vertegenwoordiger van het katholieke groene front in de Tweede Kamer was. Actief in de katholieke land- en tuinbouworganisatie en als Statenlid in Zuid-Holland. Beschikte over de nodige humor. Voorvechter van een goede melkprijs en goed inkomen voor de boeren. Werd later burgemeester in Zevenhoven en Nieuwkoop.

RKSP, KVP
in de periode 1933-1952: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Martinus Petrus (Martien)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenhoven (Z.H.), 30 januari 1900

overlijdensplaats en -datum
Woerden, 11 oktober 1971

begraafplaats en -datum
Noorden (Z.H.), 15 oktober 1971

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juni 1933 tot 27 juli 1948
  • burgemeester van Zevenhoven, van 16 juli 1947 tot 1 november 1952
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 augustus 1948 tot 20 maart 1959
  • burgemeester van Nieuwkoop, van 1 november 1952 tot 1 februari 1965

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • lid Raad van Commissarissen "Leidsche Courant"
  • voorzitter Coöperatieve brandwaarborgmaatschappij Noorden-Nieuwkoop en omgeving

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was landbouw-woordvoerder van de KVP in de Tweede Kamer. Hield zich verder onder andere bezig met waterstaatszaken.

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als Statenlid maakte hij zich met succes sterk voor inpoldering van de Noordsebuurt Polder. Dit werd een belangrijk werkverschaffingsproject.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landbouwer (40 ha.) en 30 raadslid (waarvan 18 jaar tevens wethouder) van Zevenhoven
  • Volgde in 1952 zijn neef op als burgemeester van Nieuwkoop. Die neef werd toen burgemeester van Noordwijkerhout.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.