Mr.dr. W.M. Westerman

foto Mr.dr. W.M. Westerman
bron: Persoonlijkheden

Oud-bankier en Haagse gemeenteambtenaar (chef van het kabinet van de burgemeester). Was verder secretaris van twee bezuinigingscommissies in de jaren twintig en dertig. Vertegenwoordigde vier jaar het uiterst conservatieve Verbond voor Nationaal Herstel in de Kamer, nadat lijsttrekker generaal Snijders voor de eer had bedankt. Sprak in de Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zonder overigens invloed te hebben. Was korte tijd lid van de NSB.

VNH
in de periode 1933-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

William Marten

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kisaran (Sumatra, Ned.-Indië), 5 september 1892

overlijdensplaats en -datum
Gouda, 21 februari 1950

3.

Partij/stroming

stroming(en)
fascistisch (jaren dertig)

partij(en)
  • Nationale Unie, van 1924 tot 1933 (één van de oprichters en één van de eerste bestuursleden van deze partij)
  • VNH (Verbond voor Nationaal Herstel), van 1932 tot 1937
  • NSB (Nationaal-Socialistische Beweging), 1937 (bedankte reeds na enkele maanden omdat men hem niet op de kandidatenlijst wilde plaatsen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) VNH, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 3 september 1935 tot 5 september 1939
  • raadadviseur ministerie van Justitie, van 1941 tot mei 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • penningmeester Vereeniging Handelsrecht
  • voorzitter Vereeniging Nederland-Joegoslavië

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid bestuur gemeentelijke dienst voor maatschappelijk hulpbetoon (gemeenteraad van 's-Gravenhage), van 9 september 1935 tot 6 september 1937
  • lid vaste commissie voor strafverordeningen (gemeenteraad van 's-Gravenhage), van 29 november 1938 tot 5 september 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer onder meer bezig met koloniën, defensie, economische en staatkundige verhoudingen en nationaal belang

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bewonderaar van Mussolini
  • Behaalde bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1935 met zijn partij in Den Haag vier van de veertig zetels

uit de privésfeer
  • Zijn vader was algemeen procuratiehouder bij de Incasso-bank en bij de Rotterdamse bank en president-directeur van de Rotterdamse Bankvereniging
  • Na een aanrijding met een vrachtwagen nabij Bodegraven sloeg zijn auto over de kop, waarbij hij ernstig gewond raakte. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Gouda overleed hij.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.