Mr.dr. W.M. Westerman

foto Mr.dr. W.M. Westerman
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Persoonlijkheden

Oud-bankier en Haagse gemeenteambtenaar (chef van het kabinet van de burgemeester). Was verder secretaris van twee bezuinigingscommissies in de jaren twintig en dertig. Vertegenwoordigde vier jaar het uiterst conservatieve Verbond voor Nationaal Herstel in de Kamer, nadat lijsttrekker generaal Snijders voor de eer had bedankt. Sprak in de Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zonder overigens invloed te hebben. Was korte tijd lid van de NSB.

VNH
in de periode 1933-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
William Marten

geboorteplaats en -datum
Kisaran (Sumatra, Ned.-Indië), 5 september 1892

overlijdensplaats en -datum
Gouda, 21 februari 1950

2.

Partij/stroming

stroming(en)
fascistisch (jaren dertig)

partij(en)
  • Nationale Unie, van 1924 tot 1933 (één van de oprichters en één van de eerste bestuursleden van deze partij)
  • VNH (Verbond voor Nationaal Herstel), van 1932 tot januari 1936
  • NSB (Nationaal-Socialistische Beweging), van mei 1937 tot oktober 1937 (bedankte reeds na enkele maanden omdat men hem niet op de kandidatenlijst wilde plaatsen)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (6/10)

  • hoofdredacteur "Haags Maandblad", van 1928 tot 1944
  • chef Kabinet van de burgemeester van 's-Gravenhage, van 1 juli 1930 tot 9 mei 1933
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) VNH, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 3 september 1935 tot 5 september 1939 ()
  • raadadviseur ministerie van Justitie, van 1941 tot mei 1945 (ambtenaar afdeling wetgeving en later hoofd zevende afdeling)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/13)

  • penningmeester Vereeniging Handelsrecht
  • voorzitter Vereeniging Nederland-Joegoslavië

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid bestuur gemeentelijke dienst voor maatschappelijk hulpbetoon (gemeenteraad van 's-Gravenhage), van 9 september 1935 tot 6 september 1937
  • lid vaste commissie voor strafverordeningen (gemeenteraad van 's-Gravenhage), van 29 november 1938 tot 5 september 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer onder meer bezig met koloniën, defensie, economische en staatkundige verhoudingen en nationaal belang

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bewonderaar van Mussolini
  • Behaalde bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1935 met zijn partij in Den Haag vier van de veertig zetels
  • In december 1935 stelde hij zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking, omdat hij andere standpunten innam dat het Verbond voor Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur besliste echter dat hij Kamerlid moest blijven, omdat dit schadelijk zou zijn voor de 'nationale gedachte'.

uit de privésfeer
  • Als afdelingshoofd van het sinds 1943 in Apeldoorn gevestigde ministerie van Justitie verleende hij hulp aan onderduikers. Niettemin werd hij na de bevrijding direct ontslagen.
  • Na een aanrijding met een vrachtwagen nabij Bodegraven sloeg zijn auto over de kop, waarbij hij ernstig gewond raakte. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Gouda overleed hij.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)
  • P. Tesselhof, scriptie Staatkundig-Historische Studiën, RU Leiden (1979)
  • Ned. Patriciaat, 1955

publicaties over en van letterkundigen
gegevens uit de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.