J.B. Westerdijk

foto J.B. Westerdijk
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Nuchtere Groningse herenboer en bestuurder. Senator van de VDB, die vanuit de praktijk van het boerenbedrijf politiek bedreef. Was burgemeester in twee plattelandsgemeenten en gedeputeerde en tevens voorzitter van de Groningse Landbouwbond. Had als ondernemer oog voor de belangen van werknemers en was negen jaar rijksbemiddelaar. Uiterlijk wat stug, maar vriendelijk in de omgang en gewaardeerd door zijn medeleden, Viel op door zijn grote werkkracht en plichtsbetrachting.

VDB
in de periode 1916-1934: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Berent

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Uithuizermeeden, 14 januari 1860

overlijdensplaats en -datum
Uithuizermeeden, 7 februari 1934

3.

Partij/stroming

partij(en)
VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • burgemeester van Uithuizermeeden, van 1 maart 1896 tot 31 maart 1903
  • lid Gedeputeerde Staten van Groningen, van 31 maart 1903 tot december 1916
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 december 1916 tot 16 september 1919 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 7 februari 1934 (1922-1923 voor Drenthe)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/13)

  • voorzitter scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel, vanaf 1927
  • lid Commissie van Advies Rijkslandbouwproefstations, omstreeks 1931

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1928 tot 18 december 1928
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 juni 1931 tot 15 september 1931

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over landbouw, economische onderwerpen, financiën en waterstaat

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in juli 1933 tot 28 prominenten die een adres voor devaluatie van de gulden ondertekenden

uit de privésfeer
  • Het (oud-)Eerste Kamerlid R.P. Dojes was één van zijn beste vrienden
  • Zijn vader was landbouwer

verkiezingen
  • Werd in 1923, 1926 en 1932 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.