A.C. Wertheim

foto A.C. Wertheim
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vermogende Amsterdamse liberaal van vrijzinnig-Joodsen huize, met grote maatschappelijke, culturele en economische belangstelling. Deelgenoot in een bankiersfirma en zeer actief in het maatschappelijk leven. Was betrokken bij de oprichting en financiering van diverse ondernemingen. Filantroop. Leider van de vooruitstrevend liberale Amsterdamse kiesvereniging 'Burgerplicht'

liberaal
in de periode 1886-1897: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Abraham Carel

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 december 1832

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 30 november 1897

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (vooruitstrevend)

verwante partij
vrijmetselaar

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • directeur "Nederlandsche Crediet- en Deposito Bank" te Amsterdam, vanaf 1864
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 2 augustus 1866 tot juli 1886 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 30 november 1897 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/47)

  • voorzitter kerkenraad Nederlands-Israëlitische gemeente te Amsterdam
  • lid plaatselijke commissie Vereeniging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijne Koloniën te Amsterdam

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • honorair lid hoofdbestuur Internationale Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden afdeling Nederland, vanaf 1879
  • erelid Koninklijke Vereeniging "Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam, van 1895 tot 30 november 1897

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer met name over zaken betreffende Suriname en Nederlands-Indië, over militaire aangelegenheden (vestingstelsel) en financiën
  • Interpelleerde in 1890 minister Mackay over de spanning op politiek en maatschappelijk gebied in Suriname

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/8)
  • In 1885 medeoprichter van de Vereeniging Kindervoeding
  • Naar hem is het Amsterdamse Wertheimpark genoemd
  • Zijn vader was koopman te Amsterdam, winkelier in antiquiteiten te Zaandam en handelaar in goud- en zilverwerken

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.