D. Knol Welt

foto D. Knol Welt
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groningse herenboer uit het 'hoge noorden', die 23 jaar liberaal Eerste Kamerlid was. Tevens gemeenteraadslid en Statenlid. Landbouw en nijverheid hadden in de Eerste Kamer zijn voornaamste belangstelling. Nam in 1911 op 75-jarige leeftijd afscheid.

liberaal
in de periode 1888-1911: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Derk

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
D.K. Welt (de naam Knol, was de achternaam van zijn grootmoeder)

geboorteplaats en -datum
Usquert, 11 oktober 1835

overlijdensplaats en -datum
Usquert, 19 januari 1925

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • wethouder van Uithuizermeeden, van 1865 tot 1876
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 4 juli 1877 tot 1 mei 1888 (voor het kiesdistrict Onderdendam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 23 juli 1904 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 20 juni 1911 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid hoofdbestuur Nederlandsche plantenziektenkundige vereeniging, omstreeks 1901
  • lid commissie van administratie der stichting "Fonds van de Landbouw in de provincie Groningen", omstreeks 1904

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1903 tot september 1903
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1906 tot december 1906

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer met name over landbouw, financiën en waterstaat

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1888 gekozen, nadat H.F. Ebels zijn benoeming niet had aangenomen

uit de privésfeer
  • Zijn zoon Tammo Egge was burgemeester van Usquert (1900-1936)
  • Zijn vader was landbouwer en lid van Provinciale Staten van Groningen

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.