J. (Jan) Weitkamp

foto J. (Jan) Weitkamp
bron: Gemeentearchief Hardenberg

Boer Weitkamp. Mede door zijn traditionele Sallandse kledij met zwart vest en kettinghorloge markant CHU-Tweede Kamerlid in het interbellum. Vertegenwoordiger van de Overijsselse zandboeren. Zeer vermogend. Werd in 1918 via voorkeurstemmen gekozen. Landbouw-woordvoerder van zijn fractie, van wie werd gezegd dat hij nog wel eens naïeviteit voorwendde, maar feitelijk een slim politicus zou zijn geweest.

CHU
in de periode 1918-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hardenberg (gem. Stad-Hardenberg, Ov.), 11 december 1870

overlijdensplaats en -datum
Hardenberg (gem. Stad-Hardenberg, Ov.), 26 december 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 4 juni 1946
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 1 juli 1919 tot 1 september 1941
  • lid gemeenteraad van Stad-Hardenberg, van 16 april 1929 tot 1 november 1940

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid Raad van Toezicht als bedoeld in art. 32 der Land- en Tuinbouwongevallenwet, omstreeks 1946
  • buitengewoon lid Gedeputeerde Staten van Overijssel, van 3 juli 1935 tot 1940

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Interpelleerde in 1925 minister Ruijs de Beerenbrouck over de toestand in de Drentse en Overijsselse venen
  • Interpelleerde in 1932 minister Ruijs de Beerenbrouck over de toenemende nood in de landbouw, speciaal in gemengde bedrijven op de lichte gronden

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vertegenwoordiger van de Fries Christelijk-Historische richting
  • Weigerde in oktober 1940 de Ariërverklaring te tekenen. Hij was één van de zeven Nederlanders die dat toen weigerden. Beëindigde tevens zijn raadslidmaatschap uit solidariteit met de Joodse locoburgemeester van Hardenberg, die door de bezetter tot aftreden werd gedwongen.

uit de privésfeer
  • Maakte zich sterk voor de oprichting van landbouwcoöperaties
  • Hij was zeer vermogend
  • Zijn broer, H.H. Weitkamp, was burgemeester van Ambt-Hardenberg. Hij vroeg en kreeg in 1936 eervol ontslag na een affaire waarbij met gemeentegeld was geknoeid.

verkiezingen
  • Werd in 1918 met voorkeurstemmen gekozen. Kreeg in de kieskring Zwolle ruim 2600 stemmen.

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "Boer Weitkamp"
  • "Krelis" (bijnaam die journalisten hem gaven)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.