Mr. O.J.E. baron van Wassenaer van Catwijck

foto Mr. O.J.E. baron van Wassenaer van Catwijck
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg uit een voornaam adellijk geslacht die na een kortstondige loopbaan bij de Marine advocaat en Tweede Kamerlid werd. Behoorde tot de antirevolutionairen, maar ging later over naar de vrij-antirevolutionairen (christelijk-historischen). Landeigenaar, die de jacht als zijn passie had. In de Kamer vooral marine-specialist, zonder erg op de voorgrond te treden. Stapte in 1914 over naar de Eerste Kamer, waar hij in 1927 als enige van de CHU vóór het Verdrag met België stemde. Minister Van Karnebeek, die dat verdrag verdedigde, was zijn neef.

CHU, antirevolutionair, Vrij-AR, CHP
in de periode 1888-1932: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Otto Jacob Eifelanus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bennekom (gem. Ede), 26 december 1856

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 november 1939

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot november 1896
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van november 1896 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • landeigenaar, landgoed Hoekelum (assisteerde na 1891 zijn vader)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1891 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 6 juli 1898 tot 6 juli 1909 (voor het kiesdistrict Oldebroek)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 16 mei 1914 (voor het kiesdistrict Katwijk)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 juni 1914 tot 20 september 1932 (1914-1923 voor Gelderland)

officiersrangen
luitenant-ter-zee tweede klasse, van 16 januari 1878 tot 1880

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Staatscommissie voor het zalmvraagstuk (Staatscommissie-Reekers), van februari 1906 tot 9 januari 1917
  • lid Staatscommissie reorganisatie van de zeemacht in Nederlands-Indië (Staatscommissie-Rooseboom), van 3 augustus 1906 tot 22 mei 1908

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 11 juli 1928 tot 18 september 1928
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 maart 1930 tot 9 juli 1930

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was marinespecialist in de Tweede en Eerste Kamer. Sprak ook enkele keren over financiële onderwerpen.

opvallend stemgedrag (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn oudste zus was gehuwd met een zoon van F.J.J. baron van Heemstra, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was landeigenaar, kamerheer in buitengewone dienst en lid van Provinciale Staten van Gelderland

verkiezingen (3/9)
  • Versloeg in 1909 jhr. C.A. Elias (ul)
  • Versloeg in 1913 J.C. Kielstra (lib.)
  • Werd in 1923 en 1926 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.