Mr. G.E. (Gerard) van Walsum

foto Mr. G.E. (Gerard) van Walsum
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Bestuurder van christelijk-historischen huize, die na de bevrijding 'doorbrak' naar de PvdA. Voor de oorlog secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en lid van de hoofdredactie van het CH-dagblad De Nederlander. In 1946 wethouder van Rotterdam. Werd na een korte periode Tweede Kamerlid te zijn geweest in 1948 burgemeester; eerst van Delft en daarna van Rotterdam. Combineerde dat met het Eerste Kamerlidmaatschap. Stond bekend als een regent met gevoel voor decorum. Door zijn integriteit, toewijding en bestuurskracht was hij echter zeer gezien bij de Rotterdamse bevolking.

PvdA
in de periode 1946-1955: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, burgemeester van Rotterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gerard Ewout (Gerard)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Krimpen aan den IJssel, 21 februari 1900

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 27 juli 1980

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), van 1930 tot 1945 (bedankte)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van februari 1946 tot 1972 (bedankte uit onvrede over de koers van de partij o.i.v. "Nieuw Links")

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 27 juli 1948
  • burgemeester van Delft, van 16 februari 1948 tot 1 juli 1952
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 augustus 1948 tot 5 december 1949
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 maart 1950 tot 15 juli 1952
  • burgemeester van Rotterdam, van 1 juli 1952 tot 1 maart 1965 (benoemd bij K.B. van 5 juni 1952)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 juli 1952 tot 20 september 1955

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, omstreeks 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/21)

  • adviseur leden van het Koninklijk Huis
  • voorzitter Studiecommissie Achtste Medische faculteit, van 9 januari 1967 tot november 1968

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Voerde in de Eerste Kamer het woord over onderwijs, binnenlandse zaken en justitie
  • Was in 1953 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van de ontwerp-Zondagswet

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Trad in juni 1947 samen met zijn collega A. van Kranenburg af als wethouder, toen KVP en ARP bereid bleken toe te treden tot het college
  • Werd in december 1949 in verband met de stemming over de Soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië tijdelijk als Eerste Kamerlid vervangen door F. Wibaut. Wegens een maagoperatie kon hij enige tijd de vergaderingen niet bijwonen en omdat er net aan voldoende voorstemmers waren, kon geen stem worden gemist.
  • Tijdens zijn periode als burgemeester van Rotterdam werd het herstel van de stad voltooid, vond expansie plaats in Botlek en Europoort en werd begonnen met de metro-aanleg.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rietmattenfabrikant (lid firma Gebroeders Van Walsum) en wethouder van Krimpen aan den IJssel
  • Zijn oudste broer was burgemeester van Krimpen aan den IJssel, van Vlaardingen en van Zwolle
  • Zijn oudste zoon, H.V. (Huib) van Walsum, was achtereenvolgens burgemeester van Gieten, Doesburg, Rheden en Delft. Zijn andere zoon, A.P. (Peter) van Walsum, was vele jaren een vooraanstaand diplomaat en kritisch publicist over politieke onderwerpen.

verkiezingen
  • Was in 1948 Eerste Kamerkandidaat in en werd in 1952 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.