Mr. A.J. Vos de Wael

foto Mr. A.J. Vos de Wael
bron: Beeldbank Historisch Centrum Overijssel

Afstammeling van een voorname, rijke katholieke familie uit Zwolle. Zijn vader was rechter (raadsheer) en hijzelf was veertig jaar burgemeester van Zwolle. Werd in 1840 door de Staten van Overijssel tot lid van de Dubbele Tweede Kamer gekozen. In 1848 benoemde de koning hem tot Eerste Kamerlid; hij was voorstander van herziening van de Grondwet. Hij bleef als één van de weinigen in 1849 senator, maar werd in 1850 niet herkozen.

moderaat of gematigd liberaal, liberaal (katholiek)
in de periode 1840-1850: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Arnoldus Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Venlo, 10 februari 1787

overlijdensplaats en -datum
Ommen (gem. Stad-Ommen), 21 september 1859

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat of gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid stedelijke raad (vanaf oktober 1851 gemeenteraad) van Zwolle, van januari 1816 tot 1 januari 1856
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 8 juli 1817 tot augustus 1848 (voor de steden, Zwolle)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Overijssel)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 oktober 1848 tot 20 augustus 1850 (1849-1840 voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 8 februari 1849 tot 21 september 1859

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Stemde in 1840 als lid van de Dubbele Kamer tegen het voorstel inzake de periodieke verkiezing van gemeenteraadsleden
  • Stemde in 1848 vóór de Grondwetsherziening

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Een zoon van hem was getrouwd met een dochter van H. van Sonsbeeck, minister
  • Een dochter van hem was getrouwd met een broer van J.N.J. Heerkens, buitengewoon Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was raadsheer in het Hof van Gelre te Venlo en lid van Provinciale Staten van Overijssel

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.