Mr. A.F. Vos de Wael

foto Mr. A.F. Vos de Wael
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Kamerlid uit een katholieke Zwolse notabelenfamilie. Was advocaat en raadslid in Deventer en was in Zwolle curator van het gymnasium. Werd voor Noord-Brabant Eerste Kamerlid en voor het district Waalwijk Tweede Kamerlid. Weigerde zich in 1891 aan te sluiten bij een conservatief manifest en werd niet herkozen. Keerde in 1894 echter terug als afgevaardigde voor Enschede. Zette zich in voor de verlegging van de Maasmond ten zuiden van de Biesbosch.

Rooms-Katholieken, Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1871-1897: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Franciscus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 23 februari 1833

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 13 maart 1902

begraafplaats en -datum
Schalkhaar, 17 maart 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Rooms-Katholieken (vaak medestander van Schaepman)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/10)

  • lid gemeenteraad van Deventer, omstreeks 1859
  • landeigenaar
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1871 tot 17 september 1883 (voor Noord-Brabant)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1883 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1891 (voor het kiesdistrict Waalwijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Enschede)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid van de deputatie van Nederlandse Katholieken naar het zilveren jubileum van paus Pius IX, omstreeks 1871
  • ondervoorziter Vereeniging tot bevordering van het Katholiek Bijzonder Onderwijs in het aartsbisdom Utrecht

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1891 tot maart 1891
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1897 tot juni 1897

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer enkele malen over waterstaat, militaire aangelegenheden, visserij en handel

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1891 niet tot de ondertekenaars van een manifest van 14 conservatief-katholieke Tweede Kamerleden en wilde zijn onafhankelijkheid bewaren. Zocht voor zijn herverkiezing tevergeefs steun bij bisschop A. Godschalk van 's-Hertogenbosch.

uit de privésfeer
  • Een broer van hem was gehuwd met een zus van J.W. van Romunde, minister
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van J.H.A.A.J.J. van der Heyden van Baak, lid Staten-Generaal (1814) en van R.W.J.A.F. van Middachten, lid Notabelenvergadering
  • Zijn vader was hypotheekbewaarder te Zwolle

verkiezingen (3/8)
  • Werd in 1891 verslagen door W.P.A. Mutsaers (r.k.)
  • Versloeg in 1894 in het district Enschede R.E. Huttink (lib.-takkiaan) na herstemming
  • Werd in 1897 na herstemming verslagen door N.G. Pierson (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.