Mr. J.A.G. baron de Vos van Steenwijk

foto Mr. J.A.G. baron de Vos van Steenwijk
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Behoudende Drents/Overijsselse landeigenaar en telg van een familie van bestuurders, die zes jaar Eerste Kamervoorzitter was. Was aanvankelijk burgemeester van de gemeenten Stad- en Ambt-Vollenhove. In 1846 koos de ridderschap hem tot Statenlid en in 1853 kozen de Staten van Overijssel hem tot Eerste Kamerlid. Vanaf 1855 was hij twaalf jaar burgemeester van Zwolle. In 1880 verruilde hij het Kamervoorzitterschap voor de functie van Commissaris des Konings in Utrecht, maar hij nam na twee jaar ontslag omdat hij niet in Utrecht wilde gaan wonen.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1853-1882: lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Arend Godert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
De Wijk (Dr.), 25 september 1818

overlijdensplaats en -datum
Brummen, 17 oktober 1905

3.

Partij/stroming

stroming(en)
gematigd conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • Commissaris des Konings in Utrecht, van 1 mei 1880 tot 1 januari 1882 (benoemd bij K.B. van 22 maart 1880; ontslag bij K.B. van 28 november 1881)
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1874 tot 24 april 1880 (benoemd bij K.B. van 14 september 1874)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 april 1853 tot 1 mei 1880 (voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 september 1874 tot 24 april 1880
  • voorzitter Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 september 1874 tot 24 april 1880

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde in 1872 vóór het wetsvoorstel waardoor werkstakingen niet langer strafbaar werden gesteld
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad af als Commissaris des Konings omdat hij, vanwege financiële redenen, niet wenste in te gaan op het verzoek van de regering om te verhuizen naar het "Paushuis" (de officiële ambtswoning)

uit de privésfeer
Leefde de laatste jaren als ambteloos burger op zijn landgoed Voorstonden

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.