Dr. I.H.J. Vos

foto Dr. I.H.J. Vos
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Amsterdamse arts en liberale voorman tijdens het interbellum. Minder deftig dan vele andere liberale kopstukken uit de hoofdstad, zoals Boissevain. Had grote sociale belangstelling en was actief in talrijke organisaties op het gebied van de volksgezondheid. Wethouder van gezondheidszorg en onderwijs in Amsterdam. Welsprekend en veelzijdig Tweede Kamerlid, dat zich onder meer inzette voor ruimere openstellingsmogelijkheden voor winkels.

Vrijheidsbond
in de periode 1928-1943: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Isidoor Henry Joseph

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Assen, 20 juli 1887

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 1 februari 1943

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf april 1921 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 12 april 1927 tot 7 juli 1931
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 oktober 1928 tot 1 februari 1943
  • wethouder (van openbare gezondheid en onderwijs, tot april 1934 tevens schoonmaakdienst) van Amsterdam, van 20 september 1933 tot 3 september 1935

officiersrangen
officier van gezondheid, chef hygiëne Nederlandse leger, van 1914 tot 1918

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/22)

  • lid Rijkscommissie van advies voor werkverruiming, omstreeks 1928 en nog in 1933
  • lid Staatscommissie sociale verzekering kleine zelfstandigen (Staatscommissie-Van Bruggen), van 17 april 1940 tot september 1942

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter zangvereniging "Zang en Vriendschap" te Amsterdam

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder economische onderwerpen, verkeer, woningbouw, volksgezondheid, onderwijs en landbouw van de Liberalen in de Tweede Kamer; sprak ook over defensie, Nederlands-Indië, binnenlandse zaken en sociale zaken
  • Diende in 1932 een door de gehele fractie ondertekend initiatiefwetsvoorstel in tot wijziging van de Winkelsluitingswet (o.a. verlichting van de verplichte zondagssluiting). Dit voorstel werd in 1937 ingetrokken.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Speelde in februari 1941 een rol bij het samenstellen van de Joodsche Raad in Amsterdam
  • Zijn echtgenote en twee kinderen ontweken op 14 mei 1940 per boot naar Engeland. Hijzelf bleef in Nederland.

anekdotes en citaten
  • In Amsterdam werd door de Liberalen propaganda gevoerd met de leuze: "Wie laat de winkeliers niet los? Zij weten 't wel, 't is Dr. Vos."

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.