C. van der Voort van Zijp

foto C. van der Voort van Zijp
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Lange, statige hervormde predikant die vrij onverwacht in 1913 de leiding van de ARP-fractie kreeg. Had in die functie niet veel gezag en werd in 1919 dan ook vervangen door Rutgers. Voor alles 'marineman', die met liefde over onze vloot sprak en thuis een met marineplaten versierde kamer had. Werd later burgemeester van de Utrechtse plattelandsgemeente Maartensdijk. Kwam in de jaren dertig in rechts-nationalistisch vaarwater terecht.

ARP
in de periode 1908-1925: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Coenraad

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 8 december 1871

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 28 september 1935

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

verwante partij
NSB (in de jaren '30)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Doesburg, van september 1903 tot 1 april 1908
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 maart 1908 tot 15 september 1925 (1908-1918 voor het kiesdistrict Tietjerksteradeel)
  • fractievoorzitter ARP Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1913 tot 7 oktober 1919
  • burgemeester van Maartensdijk (Utr.), van 1 november 1924 tot 28 september 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter Vlootcommissie, van 24 januari 1922 tot 1 juli 1926
  • voorzitter Nationaal Comité voor het huldeblijk bij het 25-jarig regeringsjubileum, van mei 1922 tot september 1923 (inzamelijk geld voor de restauratie van het praalmonument van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft)

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1918 tot december 1918
  • lid Commissie voor Huishoudelijke aangelegenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 maart 1924 tot 15 september 1925

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was marine-woordvoerder van de ARP in de Tweede Kamer. Sprak ook over havenaangelegenheden (onder andere bij de behandeling van de ontwerp-Stuwadoorswet).
  • Interpelleerde in 1924 minister Van Swaaij over het niet uitvoeren van de havenwerken in Vlissingen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was één van de oprichters van de Nationale Unie, een rechtsautoritaire beweging die aanstuurde op samenwerking van liberalen en confessionelen. Na deze stap vroeg de A.R.-kiesvereniging Tietjerksteradeel hem zijn zetel ter beschikking te stellen.
  • In 1933 stelde Kupers (SDAP) Kamervragen aan minister De Wilde over antisemitische uitlatingen van Van der Voort van Zijp tijdens een vergadering van de NSB.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was kapitein bij de koopvaardij
  • Bij zijn begrafenis was er een NSB-erewacht en waren circa 800 NSB-leden aanwezig. De kist was bedekt met de Oranje-blanje-bleu-vlag.

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1909 H.J. Romeijn (ul) en W.H. Vliegen (sdap)
  • Versloeg in 1913 J.H. Faber (ul) en W.H. Vliegen (sdap)
  • Versloeg in 1917 M.C. van Wijhe (sdp)

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Marine, februari 1919 (weigerde een benoeming na het aftreden van minister Naudin ten Cate)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.