Drs. J.J. (Joop) Voogd

foto Drs. J.J. (Joop) Voogd
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Haarlems PvdA-Tweede Kamerlid met een zachte stem, maar wel met veel gezag sprekend. Maakte vooral furore in debatten over de nasleep van de Tweede Wereldoorlog, zoals bij die over de Drie van Breda en de zaak-Aantjes. Zijn motie in 1972 in het debat over de Drie van Breda (drie Duitse oorlogsmisdadigers) deed het kabinet-Biesheuvel besluiten af te zien van gratieverlening. Was verder woordvoerder cultuur, mediabeleid en drugsbeleid. Zette zich sterk in voor verbetering van de positie van oorlogsgetroffenen en verdedigde de journalistieke vrijheid. Was oorspronkelijk vrijzinnig-democraat en kwam uit de wetenschappelijke denktank van de PvdA en was daar medewerker van Joop den Uyl.

PvdA
in de periode 1963-1981: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johan Jules (Joop)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 2 november 1916

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 26 december 1983

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VDB (Vrijzinnig-Democratische Bond), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid gemeenteraad van Haarlem, van 2 september 1946 tot 1 september 1970
  • adjunct-directeur WBS (Wiardi Beckman Stichting), van 1949 tot 1 oktober 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 oktober 1963 tot 10 juni 1981

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/21)

  • lid raad van bestuur RIOD (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie)
  • lid Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie, van 14 mei 1973 tot 1 oktober 1981

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Kaderwet Specifiek Welzijn (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 juni 1977 tot 13 april 1978
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Kaderwet Specifiek Welzijn (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 april 1978 tot 10 juni 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Bracht in 1977 samen met Ineke Haas-Berger een initiatiefwet tot stand inzake afschaffing van de filmkeuring voor volwassen en invoering van een nieuw stelsel van filmkeuring voor jeugdigen. Het voorstel had hij in 1970 samen met Erik Visser (D'66) ingediend.
  • Was in 1978 woordvoerder van zijn fractie in het debat over de zaak-Aantjes

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Werd in 1975 door zijn partij gevraagd zich kandidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de NOS, maar trok zich op aandrang van minister Van Doorn terug
  • Weigerde enkele keren wethouderschappen en staatssecretariaten
  • Liet op 30 april 1980 verstek gaan bij de inhuldiging van koningin Beatrix vanwege 'andere ambtsbezigheden'

uit de privésfeer
  • Werd in 1949 geselecteerd voor het Nederlands Cricketelftal
  • Weigerde in 1975 een koninklijke onderscheiding
  • Zijn moeder was Joods; haar broer werd in 1944 in Auschwitz vermoord

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.