Mr. G. Vonk

foto Mr. G. Vonk

De behoudende woordvoerder overzeese gebiedsdelen voor de PvdV en de VVD tijdens de naoorlogse dekolonisatieperikelen. Uitgeverszoon die Indisch bestuursambtenaar en procureur-generaal was. Bestuurslid van het Comité Rijkseenheid, die minister Jonkman fel aanviel op zijn Indiëbeleid. Moest zich in 1948 echter met zijn partij neerleggen bij de nieuwe rechtsorde. Keerde in 1952 niet terug in de Kamer uit teleurstelling over de zelfstandigheid van Indonesië.

PvdV, VVD
lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Gijsbertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wijk bij Duurstede, 14 maart 1889

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 8 mei 1969

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", tot 14 maart 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • regeringsgemachtigde inzake openbare orde en rust, Volksraad van Nederlands-Indië, van 1931 tot 1 mei 1934
  • procureur-generaal Hooggerechtshof van Nederlands-Indië, van 1 mei 1934 tot 23 februari 1938 (met pensioen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 15 juli 1952

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Legercommissie, van 10 juli 1947 tot 8 juli 1948
  • lid Defensiecommissie, van 9 juli 1948 tot juli 1952

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid commissie van voorbereiding voor de voorstellen tot Grondwetsherziening inzake Nederlands-Indië en het ontwerp-Unieverdrag (Commissie van Negen) (Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1948 tot 1949
  • ondervoorzitter Commissie van Voorbereiding voor het wetsontwerp Bewind Indonesië in Overgangstijd, van 16 februari 1949 tot februari 1950

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder overzeese gebiedsdelen van de PvdV en VVD in de Tweede Kamer. Hij hield zich ook bezig met justitie-aangelegenheden, het perswezen, penisoenwetgeving, binnenlandse zaken (grondwetsherziening) en defensie.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vroeg zich bij het debat in december 1946 over het Akkoord van Linggadjati af of er geen strafvervolging moest worden ingesteld tegen de leden van de Commissie-Generaal wegens schending van hun eed op de Grondwet
  • In december 1947 vroeg hij stemming over artikel 1 (het salaris van de minister) van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen om via verwerping afkeuring kenbaar te maken over het beleid van minister Jonkman. De Tweede Kamer nam artikel 1 echter met 44 tegen 32 stemmen aan. De gehele oppositie stemde tegen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.